UA
RU

"Я нічого не хочу". Як наша «внутрішня дитина» впливає на депресивні стани?

Редагувати переклад
У транзактному аналізі (метод психотерапії, підтверджень науковими дослідженнями) існує концепція з трьох його станів: батько, дорослий і дитина. Часто відсутність балансу між ними призводить до депресії, апатії чи вигоряння. Психолог та експерт у галузі профайлінгу Катерина Сила розповідає про те, які його стани впливають на депресивні епізоди і як можна допомогти собі.*
поради психолога

Фото Джейсона Роузвелла на Unsplash

Потреби та функції

Батько відповідає за все «треба» і планує на життя: переїхати, знайти роботу. Він може бути дбайливим чи критикуючим. Від того, який він, залежатиме, наскільки ми щасливі.

Внутрішня дитина відповідає за все «хочу» і за бажання жити та отримувати задоволення. Тому що коли людина робить те, що хоче, у неї виробляються гормони счастья: ендорфін, дофамін, серотонін та окситоцин.

Взрослий комунікує між батьком та дитиною.

Коли в цій екосистемі руйнується баланс, це призводить до депресії або епізодів фрустрації, апатії. Часто таке трапляється через те, що у людини переважає частина, що критикує. Коли замість турботи та ласки наш батько говорить нам: «Ти все робиш неправильно, не так і взагалі можна було б краще».

Критикуючий батько не вміє слухати і виконувати бажання дитини та всіляко пригнічує її.

Що це означає: наприклад, ти хочеш погуляти в парку або сходити в спа, але батько каже, що ти не маєш права зараз відпочивати та веселитися і ти цього не робиш, а йдемо далі працювати. 

Існує два рівні травматизації:

  1. Дитина має бажання, але дорослий систематично їх ігнорує та пригнічує. Коли задуми не задовольняються, немає звідки вироблятися гормонам щастя і зникає бажання радіти.
  2. Коли дитячу частину так загнобили, що в ній просто немає жодних бажань. Стан, коли «Я нічого не хочу, у мене немає жодних бажань». У таких випадках можуть діагностувати депресію.

Багато хто чує про заботу для внутрішньої дитини вперше. Під час війни йому доводиться особливо непросто, бо в стресових подіях часто з'являється психологічний захист та заборона на почуття. Або, навпаки, емоції настільки інтенсивні, що їх неможливо контролювати, і трапляються істерики. Це всі прояви дитячої частини, і ні те, ні інше не є добрим.

Іноді активізується внутрішній батько, повністю відключаючи дитину. У такому разі людині здається, що зараз зовсім не година для жодних «хочу» і бажань. З'являється відчуття, що життя зупинилося. Але це негаразд. Навіть у найважчі часи життя завжди триватиме, навіть під час війни зростають квіти, які періодично можна поливати та отримувати хоч якесь задоволення.

Якщо зараз не дозволяти собі хоча б ненадовго людських бажань та любові, депресія може бути неминучою.

внутрішня дитина

Photo by Eric Nopanen on Unsplash

Що з цим робити?

1. Намагайтесь прислухатися до своїх бажань та виконувати їх. Робіть свою життя більш насиченим та дитячим.

Щоб краще слухати дитину, спробуйте техніку «100 бажань».

Потрібно виписати 100 бажань, які не пов'язані з політикою, кар'єрою, навчанням, бізнесом, сім'єю. Тільки ті, що про вас. Спочатку може бути складно усвідомити, чого ви хочете. Можуть включитися психологічний захист та внутрішній критик. Наприклад, думки: Та як можна зараз придумувати бажання, коли інших убивають. Це нормальна реакція психіки, вона захищається, але головне пробувати.

Наприклад: Хочу нову сумку, з'їздити у відпустку, цілий день відпочивати, купити попкорн та обсмажити його.

Починайте поступово виконувати свої бажання. Від найпростіших: купити морожене, до, наприклад, відпустки.

2. Відрефлексуйте, чому ви не даєте собі розслабитися чи критикуєте собі. Чому в такий скрутний момент не даєте собі любов і підтримку, яку ви запрограмовані собі давати?

3. Вчіть критикуючу частину любити собі.

Існує теорія 5 мов кохання, що складається з:

Слів заохочення

Годинник

Дотіків

Подарунків

Допоможи

Спробуйте взаємодіяти з собою через ці п'ять способів: говорити компліменти, проводити з собою годину, торкатися, ходити на масажі, дарувати подарунки чи допомагати собі.

Іноді люди вважають, що за годин, коли багатьом погано – зовсім не година для бажань, своїх «хочу» і для любові до себе. Але приділяючи собі хоча б 5 хвилин на день, ви будете набагато ефективнішими, тому що у внутрішній дитині дуже багато енергії та ресурсу. Особливо якщо ваше завдання зараз допомагати іншим або просто вижити.

Тому, будь ласка, подбайте про себе, щоб у вас була можливість потурбуватися про інших!

*Попередження: у цій статті йдеться про психологічні причини депресії. Вони також можуть бути медичними чи генетичними. Якщо ви знайшли у собі симптоми захворювання, будь ласка, зверніться до фахівця.

Читайте також: Отримувати емоції в годину війни і шукати бадьорість: практичні причини

Статті на тему