Міністерство охорони здоров’я напередодні 1 вересня опублікувало поради батькам, як збалансувати і покращити харчування дітей шкільного віку.
Президент Асоціації дієтологів України, консультант з громадського здоровʼя МОЗ України Олег Швець розповів про здорове харчування школярів. Як змінити харчування дитини, щоби допомогти їй бути здоровою, фізично активною та успішною в навчанні.
Підлаштуйте графік приймання їжі під розклад дня дитини. Протягом години після підйому має бути сніданок. Далі – обід, 1-2 перекуси. Не пізніше двох годин перед нічним сном – вечеря. На основні прийоми їжі краще запланувати принаймні 20 хвилин. Не підганяйте дитину під час їжі. Звичка їсти швидко має ризик набору зайвої ваги. Так само як й неконтрольована кількість перекусів протягом дня, особливо – солодкими та солоними снеками.
Солодка газованка, холодний чай, сік, нектар, квас, компот містять доданий цукор та мають надмірну кількість калорій. Регулярне споживання цих продуктів спричинюють набір зайвої ваги. Замініть їх на звичайну воду або воду з газом. Також корисним для дитини може бути какао, проте з мінімальним додаванням цукру.
Віддавайте перевагу цільнозерновому хлібу та крекерам, макаронним виробам з твердих сортів пшениці. Включайте в меню дитини каші. Цільнозернові продукти містять багато клітковини, вітамінів і мінералів. При виборі злакових сніданків звертайте увагу на вміст солі та цукру у цих продуктах. Їхня надмірна кількість нівелює користь від поживних речовин цільного зерна.
Найкращі для перекусів – продукти, які не спричинюють швидкого підйому рівня цукру у крові із таким же швидким падінням та поверненням відчуття голоду. Гарними перекусами є овочева соломка, наприклад з моркви або селери, несолодкі злакові батончики, горіхи та насіння. До речі, в цільному вигляді горіхи та насіння можна пропонувати дітям старше п’яти років. Споживання калорійних напоїв, включно із фруктовим соком, між прийомами їжі є небажаним.
Чим пізніше дитина почне споживати солодощі, тим меншим буде ризик набору ваги та появи карієсу зубів. Краще сформувати у дитини звичку обирати фруктові або ягідні десерти.
Не приносьте додому некорисні продукти й напої. Якщо цих продуктів не буде вдома, то й діти, коли знаходимуться вдома, не споживатимуть їх.
Фізична активність, як і збалансоване харчування, є основою здоров’я дитини. Додайте до графіка школяра заняття у спортивній або танцювальній секції. У вільний час пропонуйте активні ігри, а у святкові дні – рухливі конкурси.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Element5 Digital / Unsplash
Читайте також: ЯК ЗАХИСТИТИ ДИТИНУ В ІНТЕРНЕТІ ПІД ЧАС ОНЛАЙН-НАВЧАННЯ: ПОРАДИ КІБЕРПОЛІЦІЇ