Ми вирішили розібратися, чи вуглеводи є такими страшними, як про них говорять.
Міфи про шкоду вуглеводів:
Вуглеводи – слово, яке жахає завзятих любителів дієт і чемпіонів по підтягнутому тілу. Майже всі в один голос скажуть, що цей тип їжі шкідливий і жодної користі не несе. Насправді навколо макаронів, хліба, цукру та інших вуглеводомістких продуктів зібралося чимало міфів, які ми хочемо розвінчати.
Давайте коротко згадаємо, що таке вуглеводи. Це органічні речовини, які використовуються нашим організмом для вироблення глюкози, що дає нам життєву енергію. Фермент, званий амілазою, розщеплює вуглеводи до глюкози, і наш організм накопичує її в печінці та м’язах для подальшого використання. Виходячи з цього, можна стверджувати, що без вуглеводів нікуди.
Читайте також: Говорять вчені: які помилки в живленні можуть коштувати життя
Є складні та прості вуглеводи. Складні натуральні вуглеводи містяться в «крохмалистих» продуктах, таких як бобові, а прості натуральні вуглеводи – у фруктах та овочах. Крім того, прості вуглеводи також включають рафіновані продукти, такі як біле борошно, цукерки та білий цукор. Тепер перейдемо до викриття основних міфів.
Вважається, що шкода вуглеводів для нашого організму колосальна. Хоча деякі з них справді шкідливі для нас, інші – навпаки. Існує міф про те, що вуглеводи як група продуктів харчування не годяться для споживання, і що ми повинні обмежити їх кількість, щоб схуднути (якщо не повністю виключити всю групу продуктів з раціону). Є «погані» та «хороші» вуглеводи.
«Погані» — це рафіновані вуглеводи, які містять цукор та позбавлені всіх поживних речовин. Наприклад, білий хліб, печиво та цукерки. Крім того, що вони дають зайві калорії, ці речовини мають високе глікемічне навантаження, тобто рівень цукру в крові збільшується в рази.
“Хороші” – Це неочищені вуглеводи, які забезпечують нас великою кількістю поживних речовин. Їх зазвичай отримують з натуральних харчових джерел, таких як овочі та фрукти, та включають як складні, так і прості вуглеводи. Неочищені вуглеводи дійсно корисні для вас, тому що вони містять багато антиоксидантів, мінералів, вітамінів і клітковини, які необхідні для здоров’я нашого тіла.
Ви теж у це вірите? Насправді, міф про шкоду вуглеводів та страх набрати пару зайвих кілограмів виник через популярну в 90-х роках дієту Аткінса. Вона заснована на ідеї, що люди мають надмірну вагу через надмірне споживання вуглеводів. Доктор Аткінс припустив, що ми можемо схуднути, зменшуючи кількість вуглеводів і додаючи більше білків і жирів в нашу дієту для більш ефективного спалювання накопиченого жиру.
Виявляється, вуглеводи можуть реально допомогти нам підтримувати вагу у довгостроковій перспективі. За словами доктора Коліна Кемпбелла, “багаті вуглеводами продукти ідеально підходять для постійного контролю ваги”. Ці органічні речовини містять менше половини жирів. Якщо ви просто заміните жирну їжу на нерафіновані вуглеводи, ви, ймовірно, скоротите споживання калорій і схуднете.
Читайте також: НЕ ТІЛЬКИ АЛКОГОЛЬ: ЩО НАНОСИТЬ ШКОДА ВАШОЇ ПЕЧЕНІ
Існує думка, що вуглеводи після тренування тільки зашкодять вашій фігурі. Деякі стверджують, що споживання вуглеводів може призвести до підвищення рівня інсуліну, що стимулює ліпогенез та сприяє накопиченню жиру.
Хоча в цьому є частка правди, споживання вуглеводів після тренування допоможе відновити м’язи. Інсулін сприяє синтезу білка та регенерації м’язів. Це особливо важливо, якщо у вас були інтенсивні тренування, тому що надмірні фізичні навантаження можуть спричинити катаболізм та втому.
Так, якщо вибирати між цими двома позиціями, краще вибрати перше. Але кленовий сироп, мед, кукурудзяний сироп із високим вмістом фруктози та столовий цукор практично однаково впливають на наш організм. Дослідження, проведене у 2015 році The Journal of Nutrition, показало, що у людей, які вживали однакову кількість (близько двох столових ложок) меду, цукрози (тобто білого цукру) або кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози щодня протягом двох тижнів, однаково підвищився рівень тригліцеридів у крові, які збільшують можливість виникнення проблем із серцем.
Хоча «натуральні» підсолоджувачі, такі як мед або кленовий сироп, можуть містити більшу кількість певних поживних речовин та антиоксидантів, цього навряд чи достатньо, щоб стверджувати, що натуральні цукрозамінники кращі за синтетичні.
Незважаючи на те, що вуглеводи часто асоціюють із хлібом, макаронами та іншими зерновими виробами, глютен та вуглеводи не обов’язково є синонімами. За даними Фонду целіакії, Глютен є білком, який міститься в багатьох продуктах, не тільки в борошні з пшениці, але і в соусах, приправах та м’ясних делікатесах. Якщо ви не переносите глютен, віддайте перевагу багатим на клітковину зерновим культурам без нього, наприклад, кіноа та коричневому рису, а також овочам, фруктам та бобовим.
Але якщо у вас немає непереносимості, тоді зовсім нема чого виключати його зі свого раціону. Дослідження, опубліковане в BMJ, показало, що люди, які дотримуються безглютенової дієти, але не страждають від його непереносимості або не мають целіакії, мають більший ризик серцевих захворювань, тому що не споживають цілісного зерна.
Так що перегляньте свої погляди на шкоду вуглеводів і починайте поступово впроваджувати їх у ваш раціон.