Закрити
UA
Краса

Все, що потрібно знати про рак молочної залози: головні симптоми, причини та обстеження

Поділись:

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у всьому світі на рак молочної залози хворіє від 800 тис. до 1 млн людей. 

рак молочної залози причини

У всьому світі жовтень прийнято вважати місяцем боротьби з раком молочної залози та поінформованості про це захворювання. Різні організації, бренди та знаменитості всіляко підтримують цю ініціативу та фінансово допомагають спеціалізованим фондам. Ми вирішили не залишатися осторонь доброї мети — надання інформації про рак молочної залози — і розповідаємо все, що потрібно знати, починаючи від симптомів і закінчуючи методами обстеження. 

Читайте також: 6 продуктів, які зменшать ризик раку грудей

 

Що таке рак молочної залози?

Рак молочної залози – це злоякісна пухлина, яка виникає у залізистій тканині грудей. Хоч рак зустрічається переважно у жінок, у чоловіків він також буває, хоч і дуже рідко. Ускладнення від цього виду раку можуть уражати безліч інших частин тіла. 

рак грудей лікування

Міжнародний символ «Рожевого жовтня» – рожева стрічка

Симптоми раку молочної залози 

Найпоширеніша ознака раку молочної залози – ущільнення в районі грудей. Якщо ви намацали в зоні пахв і безпосередньо в грудях тверді новоутворення, яких раніше не було, потрібно не панікувати, а відразу звертатися до фахівця. Крім того, можливі такі ознаки раку молочної залози:

  • потовщення або грудку в грудях, яка відрізняється від решти області;
  • зміна зовнішнього вигляду соска;
  • почервоніння в зоні соска або виділення, які можуть бути навіть кров’яними;
  • біль у грудях чи соску;
  • набряк частини грудей;
  • зміна шкіри у грудях;
  • збільшення лімфатичних вузлів. 

Читайте також: Проти раку: як і коли проходити онкологічне обстеження

рак грудей симптоми

Що спричиняє рак молочної залози?

Відомо, що нормальні клітини молочної залози стають раковими через мутації в ДНК і можуть передаватися у спадок, але більшість випадків розвитку хвороби виникають не через цей фактор. 

На деякі фактори розвитку ракових клітин у молочній залозі можна вплинути. Наприклад, позбутися шкідливих звичок на кшталт вживання алкоголю, а на інший фактор — вік — вплинути неможливо. Деякі також називають однією з причин розвитку раку молочної залози використання дезодоранту з алюмінієм у складі, але ця версія не доведена вченими. 

Також серед причин розвитку раку молочної залози виділяють:

  • Вік. Чим старша людина, тим більша ймовірність розвитку раку грудей. 
  • Генетика. Якщо серед ваших родичів хтось хворів на рак грудей, то велика ймовірність, що ви також з цим зіткнетеся. 
  • Гонка. У білих жінок, як правило, ризик розвитку раку молочної залози нижчий, ніж у темношкірих.
  • Зайва вага збільшує ризик розвитку раку як до менопаузи, і після. 
  • Вживання алкоголю хоч і не може викликати рак грудей, але є одним із багатьох факторів, які на це впливають. 
  • Відсутність дітей та вагітностей у жінки підвищує ризик розвитку раку так само, як і надто пізня менопауза. Справа в тому, що чим більше за все життя організм переживає менструальних циклів, тим вище можливість захворіти на рак. 

Читайте також: Чек-лист обстежень: коли і до яких лікарів йти

рак діагностика та лікування

Діагностика та способи лікування

Дізнатися про ризик розвитку раку молочної залози та пройти обстеження, коли фахівець вже поставив діагноз, можна за допомогою багатьох способів: скринінгу, біопсії, лабораторних тестів тощо. 

Скринінгові тести

Скринінгові тести, такі як маммограми, потрібно регулярно проводити людям, які хочуть обстежитись. Головна мета в даному випадку – раннє виявлення раку молочної залози до того моменту, перш ніж з’являться будь-які симптоми. Виявлення раку на ранніх етапах дає можливість вилікувати його якнайшвидше та ефективніше. 

Читайте також: 5 лікарів, яких вам варто відвідати зараз

Діагностичні тести

Біопсія призначається пацієнтам, у яких підозрюється наявність раку молочної залози, а також тим, у кого було виявлено підозрілі симптоми. Це означає, що відразу на біопсію вас ніхто не відправить, спочатку спеціаліст проведе скринінгові тести. 

Під час біопсії у пацієнта беруть на дослідження ділянку тканини з підозрілої області, а потім вивчають наявність раку. Це єдиний можливий спосіб точно визначити, є злоякісні клітини чи ні. 

Фото: unsplash.com