Як побачити в кризі можливості та стати авторкою своєї реальності? Поради від коуча Анастасії Авілової
Ми всі проходимо разом з Україною трансформаційний період. Багато кому довелося через війну змінити професію або шукати нові шляхи для самореалізації та заробітку. Про те, як побачити в кризі можливості для розвитку, трансформації та стати авторкою своєї реальності, ми поговорили з коучем Анастасією Авіловою.
Анастасіє, хтось боїться кризи, викликаної війною, а хтось під час кризи розвивається і навіть покращує свої життєві результати. Як коуч може допомогти знайти свій шлях до змін на краще?
Кризи бояться всі. Різниця тут більше в тому, хто як поводиться під час кризи. Хтось дозволяє їй засмоктати себе наче в болото, а хтось починає активно шукати варіанти, як пережити кризу з найменшими втратами і зробити поточну ситуацію максимально комфортною для себе. Так і виходить, що деякі люди стають успішними саме під час кризи. Бо будь-яка криза — це також і мільярди нових можливостей, адже нова реальність адаптує ринок під себе.
Як приклад, в Україні з’явилося багато бізнес-можливостей завдяки відмові від співпраці з рф і білоруссю. Тільки хтось моментально адаптувався і почав турбуватися про те, щоб на місці російських бізнесів з’явилися наші аналоги, а дехто відкладає все своє життя на «після війни». Звичайно, немає правильного або неправильного варіанту, кожен діє по-своєму, але тому й результати у всіх різні.
Як ви прийшли в коучінг та як коучінг змінив ваше професійне та особисте життя?
Під час локдауну я вирішила використати час з користю та опанувати надихаючу професію, бо світ охопила паніка і ніхто не знав, що буде далі. Я обрала коучинг, бо давно захоплююсь психологією і механізмами людської поведінки. Виявилося, що ця професія — абсолютно моє, я розквітаю, коли бачу результати моїх клієнтів. В особистому житті ці знання допомагають мені з більшим розумінням ставитися до інших людей, а інструментами досягнення цілей я користуюсь і сама.
Зараз ми всі проходимо разом з Україною трансформаційний період. Багато кому довелося змінити професію або шукати нові шляхи для самореалізації та заробітку. Розкажіть про вашу концепцію «Зміцнення авторської позиції». Як стати авторкою своєї реальності?
Тут мова йде про життєву позицію — ви або жертва, або авторка. Фокус уваги авторської позиції знаходиться в зоні вашого впливу: «Так, обставини жахливі, але що я можу зробити саме зараз для того, щоб зробити своє життя максимально комфортним в цих умовах?» А позиція жертви — це відчуття безпорадності та перекладання відповідальності на речі, які ми не можемо змінити.
Які страхи та ментальні блоки можуть заважати людині в професійному та особистому житті? Як з ними боротися?
Це дуже широка тема. Кожна особистість — складний візерунок із батьківських настанов, травм, власного чи чужого досвіду, тому скажу тут про себе. Мені дуже заважав страх перед чужою думкою: чи впишусь я в рамки суспільства, чи виглядаю я серйозно? І тільки коли я його відпустила, справи стрімко пішли вгору. Щирість робить нас набагато привабливішими, ніж бажання відповідати чиїмось очікуванням.
Коли нема на що спиратися, ви радити звернутися до внутрішніх ресурсів — розвивати стресостійкість, віру в себе, креативність, гнучке мислення. Поясніть докладніше, як це зробити та як віднайти ці сили в собі?
Кожен реагує на стрес по-різному, але є інструменти, які допомагають швидше з ним впоратися. Це знову питання того, в якій позиції ви зараз знаходитеся — ви жертва обставин чи готові взяти відповідальність хоча б за ту частину своєї реальності, на яку ви зараз здатні вплинути?
Внутрішня стійкість — єдина справжня опора, яка у нас є, все інше — лише допоміжні засоби. Сьогодні вони є, а завтра — хто знає, чи будуть. Розвивати її можна за допомогою психологічних практик, мої улюблені — це практики усвідомленості та подяки.
Але як цього досягти, коли ситуація в країні нестабільна та нема впевненості в тому, що буде завтра? Де брати цей ресурс?
Розвивати в собі здоровий оптимізм, але не закривати очі і не заперечувати реальність. Прийняти ситуацію такою, якою вона є і відштовхуватися від тих моментів, на які ви можете вплинути. Також можна укріпити внутрішню стійкість, якщо подивитися на кризу трохи з іншої перспективи — ми зараз входимо в нову українську еру Відродження і кожна людина може зробити свій внесок в це Відродження. Ми можемо до кінця війни відчувати себе розгубленими, а можемо знайти своє місце на українському ринку, який зараз дуже стрімко розвивається, і з пристрастю віддатися своїй справі.
Як робота з коучем може допомогти визначитися з цінностями та знайти персональний сенс життя чи діяльності? Які методики ви застосовуєте для цього?
Можна роками прагнути досягти певних цілей, а потім зрозуміти, що їх досягнення так і не принесло вам щастя. Видання The Guardian якось писало про речі, про які люди шкодують у старості. Одна з них — це «що у мене не було сміливості жити життям, правильним саме для мене, а не тим, якого очікували від мене інші».
Робота з цінностями допомагає визначити, що саме є «правильним життям» для конкретної особистості, на що варто звертати увагу, обираючи собі партнера, у яку діяльність інвестувати більшість своїх ресурсів. І коуч тут дуже допоможе, тому що буває важко самому подивитися на власне життя збоку, розпізнати свої потреби, мотиви, зрозуміти, що є для вас справжнім, а що було нав’язано суспільством чи родиною. Для цієї роботи є різні коучингові техніки — від спеціальних метафоричних карт до гіпнопрактик.
Є така стала думка, що гроші заробляють тяжкою працею. У вас є курс «Психологія грошей». Як ви вважаєте, чи можна змінити фінансове мислення так, щоб заробляти гроші легко й із задоволенням?
Гроші дійсно можуть приходити легко й із задоволенням, але спочатку цей процес треба налаштувати. І найперший крок — це проаналізувати, які шаблони мислення, батьківські установки та яка фінансова поведінка привели вас туди, де ви знаходитеся зараз. На моєму курсі я вчу ламати такі ментальні шаблони та створювати нові фінансові звички. Після курсу з’являється чітке розуміння, як правильно розпоряджатися грошима, як їх примножувати та як ефективніше застосувати свої вміння та таланти, щоб заробляти більше й із задоволенням. Мої учениці йдуть і купляють собі вже під час курсу машину не тому, що трапилась якась магія, а тому, що їм раптом стає очевидним, як працюють гроші і як змусити їх працювати саме на вас. Без зміни фінансового мислення такі результати неможливі.
Поділіться лайфхаками, які допоможуть заробляти більше.
- Підвищити свою економічну вартість як спеціаліста і через неї вартість свого робочого часу.
- По-іншому застосувати свої знання та навички: приміром, є перукар, який стриже в селі за 200 грн, а є модний стиліст, який працює в Каннах з зірками. Обидва можуть робити свою роботу дуже добре, але обрали різні шляхи розвитку. А їх дуже багато.
- Прибрати тарганів в голові, які шепочуть: «Ну, куди ти лізеш, тільки осоромишся» та постійно пробувати щось робити на шляху до мети.
- Розібратися з інвестиційними інструментами та організувати процес так, щоб гроші працювали на вас, а не навпаки. Це база фінансової грамотності.
- Навчитися помічати та використовувати можливості навколо. Їх зараз мільярди!
Тому, як це все зробити, я також навчаю на моїх курсах.
Ви завжди підкреслюєте, що найважливіше для жінки — цінувати себе. А як визначити, що ти недостатньо себе цінуєш?
Якщо ви соромитеся себе та своєї зовнішності, витрачаєте час і гроші лише на інших, бо на себе — соромно, постійно відчуваєте провину, зневажаєте власні потреби, боїтеся озвучити свої бажання, то у вас є проблеми з самооцінкою. Така жінка не може жити на повну, бо постійно почувається якоюсь недо-. Отже, варто себе цінувати!
Чи маєте ви якісь персональні секрети щастя? Поділіться з нами.
Багато хто вважає, що щастя — це кінцева мета. Ось зараз я схудну, знайду собі пару, виплачу іпотеку і тоді вже настане щастя. Але насправді щастя — це процес. Це вміння помічати і цінувати повсякденні деталі — красу природи, красу життя, красу спілкування, та й просто аромат ранкової кави.