Ансамбль «Древо»: Сучасна легенда української народної пісні
Ансамбль «Древо» з села Крячківка на Полтавщині — справжня легенда серед виконавців української народної пісні. Як пише Ukraїner, за 60 років свого існування вони стали потужною школою багатоголосного співу, надихнули на створення багатьох фольклорних колективів, що популяризують народну пісню по всій Україні та за кордоном.
«Древо» співає багатоголоссям. Ця техніка співу полягає в одночасному звучанні у хорі кількох самостійних голосів, що нашаровуються один на одного, створюючи ефект поліфонії. Головною рисою багатоголосних пісень є мелодійна виразність та самостійність кожного з голосів. А імпровізаційна манера виконання дає простір для різноманітних варіацій співу тієї самої пісні. По суті, кожне багатоголосне виконання є новим та неповторним. Народне багатоголосся, або поліфонія, є культурною спадщиною України.
Старші мешканці села Крячківка, що в 20 км від Пирятину, пам’ятають, як за їхнього дитинства у селі співали ледь не всі і всюди: і старі, і малі, і вдома, і у полі. Народні пісні не переставали лунати в Крячківці навіть в радянські часи, коли велася боротьба з національною ідентичністю українців і традиційна культура була відкинута на маргінес.
«Тоді ж заборонялося і в церкву ходить, то вже вони крадькома. А ходимо — заспівали. До знакомих, хто приглашав, ми туди ходили, щедрівки співали, колядки»
— розповідає керівниця ансамблю «Древо» Ніна Рева.
Ансамбль «Древо» був заснований в 1958 році за ініціативи музикознавця, етнографа і керівника фольклористичних експедицій Володимира Матвієнка. Після того як в 1970 році «Древо» записали на магнітну стрічку, ансамбль став відомим: спочатку у вузьких колах фольклористів, потім на весь СРСР, а згодом і за кордоном. Гурт із Крячківки став неодмінним учасником різноманітних концертів, фестивалів та конкурсів народної творчості.
З 1992 року «Древо» носить звання народного самодіяльного фольклорно-етнографічного ансамблю, яке надається колективам, що виконують старовинні народні пісні. У кінці 1990-х — на початку 2000-х колектив став лауреатом кількох українських фестивалів й міжнародного конкурсу слов’янської пісні Svetozar Stracina Grand Prix у Братиславі.
Учнями ансамблю вважають себе численні діячі культури, співаки, актори, режисери, етнографи. Серед них — Ніна Матвієнко, Євген Єфремов, Наталка Половинка, Сергій Ковалевич, Мар’яна Садовська, Надія Тарнавська та інші.
Сьогоднішній склад «Древа» – вже четвертий. Старші учасники ансамблю йдуть у засвіти, їхнє місце займають молодші. Через вік учасниць ансамбль вже не їздить за кордон та у віддалені точки України. Тому, щоб почути цей багатоголосний народний спів наживо, варто хоча б раз приїхати до Крячківки — наприклад, на щорічний фестиваль «Древо роду кобзарського».
Більше про ансамбль «Древо»: у відео Ukraїner
Нагадаємо, Ukraїner — волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну і презентує її у світі.
Автор: Ukraїner
Фото: Альберт Лорес, Костянтин Гузенко