Антична Україна: острів Зміїний за щитом Ахілла
Острів Зміїний прославився буквально в перший же день повномасштабного вторгнення. Й водночас пробудив шалену зацікавленість еллінським періодом українських земель. Більше про історію острова-легенди можна дізнатися на виставці «Зміїний: острів, що боронять боги» в Одеському археологічному музеї.
Навесні 2022 року в твіттері жартували, мовляв, «у літописах написано: від острова, де змії живуть, почнеться загибель темної орди, і покотиться вона до земель північних… і роздробиться Московське царство, і презирство його спіткає, і мор піде цими землями, і буде там плач і скрегіт зубів…» Жарти жартами, та виголошений на острові Зміїному напрям, куди має вирушити «русскій воєнний корабль», можна вважати переломним моментом у війні. Якщо не у стратегічному, то в метафізичному сенсі.
А метафізикою острів просякнутий наскрізь – це доводить багата на артефакти виставка «Зміїний: острів, що боронять боги» в Одеському археологічному музеї.
Острів Зміїний прославився мало не з першого дня повномасштабного вторгнення. Й одразу ж прокинулася шалена цікавість до еллінського періоду українських земель. Звичка відокремлювати українську історію від загальносвітової заважає усвідомити той вражаючий нерозривний зв’язок Півдня з європейською культурою, та безпосередньо з формуванням української культури.
Важко уявити, що міфи і легенди Давньої Греції складалися саме тут на теренах сучасної України. Що архітектори, математики, філософи, драматурги дві с половиною тисячі років тому активно формували сучасну українську культуру. Вони закладали основи її містобудування, архітектури, філософії. Що Зміїний – легендарний острів не лише завдяки прикордоннику Роману Грибову. А й Ахіллу, протагоністу гомерівської «Іліади» та уславленому персонажу міфології українського Причорномор’я.
За легендами, Ахілл народився десь у Причорноморських степах та похований на Зміїному. Вже у VIII столітті до нашої ери поет Арктін Мілетський, сучасник Гомера, писав, що Ахіллова мати Фетіда, викравши з похоронного багаття тіло сина, перенесла його на Білий острів, який підняла з дна морського спеціально для цього.
Сучасні греки його так і називають – Левкос (Білий острів). Така ж назва зустрічається і в римлян для цього острова – Alba. Інші назви – Insula Şerpilor румунською. Yılan Adası — турецькою. Зміїний українською – пояснюються тим, що на острові водилося багато змій та вужів. Вони припливали сюди із гирла Дунаю, зокрема на гілках дерев. Хоча є й інша версія. Мати Ахілла, богиня Фетіда мала здатність перетворюватися на змію. Тому вважається, що Ахілл має зміїне походження. Саме з ним і пов’язували зображення змій. За однією з легенд, Ахілл у моменти сутичок з ворогами міг перевтілюватися у Змія з величезними крилами, який дихав вогнем.
Острів Ахілла мав важливе значення в роки великої грецької колонізації Північного Причорномор’я у VIII-VI cторіччях до нашої ери. Сюди заходили грецькі судна. Моряки навідувалися до храму Ахілла-Понтарха, котрий уважався владикою і покровителем Чорного моря. Поклонялись і приносили жертви Ахіллесу. Він був одним із сакральних елементів культури стародавніх греків. Й залишив численні згадки про себе. У вигляді піщаних кіс, жертовників, храмів, лапідарних написів, монет, та й фактичних слідів від власних статуй на постаментах.
Рештки древнього храму Ахілла (квадратна споруда) були виявлені й описані 1823 року. А згодом значну кількість будівельних матеріалів із цих руїн використали для зведення на острові маяка. На виставці в Одеському археологічному музеї якраз і представлено експонати з розкопок Зміїного різних періодів. Зокрема й античних. Не пройшла повз фахівців музею і нова роль Зміїного. Давні античні оборонці острова перегукуються з героями сьогодення. А щит Ахілла, що оберігає острів, здається не такою вже й легендою.
Для сучасників це знаковий острів – вільний острів вільної України. Острів став символом української нескореності та сили духу. А разом із тим підняв і глибші пласти історії українських земель і безсмертності давніх міфів та легенд.
Текст: Ірина Денисенко
Фото з експозиції виставки «Зміїний, остров, що боронять боги»
Читайте також: В УКРАЇНІ ЗАПРАЦЮВАВ ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ОПЕРНОГО ТЕАТРУ