UA
RU

Мустафа Джемілєв розповів про рідний Ай-Серез та батьківський будинок, який не бачив вже 7 років

Розпочинаємо  рубрику «Мій Крим», присвячену сьомій річниці  анексії півострова.   

Мустафа Джемілєв розповів про рідний Ай-Серез та батьківський будинок, який не бачив вже 7 років-Фото 1

З моменту окупації Криму Росією у 2014 році півострів став недоступним для тисяч людей. У серії «Рідний Крим», створеній Ukraїner спільно з Українським інститутом, герої за допомогою віртуальної реальності спостерігають за знаковими для них місцями в Криму, діляться думками та історіями про рідний півострів.

Мустафа Джемілєв розповів про рідний Ай-Серез та батьківський будинок, який не бачив вже 7 років-Фото 2

Мустафа Джемілєв політичний та громадський діяч, один з лідерів кримськотатарського національного руху. Його родина пережила розкуркулення у 1930-х і дві депортації з рідного Криму. За політичні погляди Мустафу свого часу відрахували з вишу, а згодом неодноразово судили. П’ятнадцять років він провів у місцях позбавлення волі. З часів незалежності України Мустафа Джемілєв бере активну участь у її політичному житті та є автором десятків законопроєктів. Через російську окупацію всесвітньо відомий правозахисник вже кілька років не може приїхати на півострів. 

 

«Там, в Криму, — майже всі мої родичі, величезна кількість друзів, не тільки кримських татар. За ці шість років дуже багато моїх близьких померло там, а я не зміг поїхати на похорон. Ми впевнені, що ця окупація обов’язково скінчиться, тому що інакше бути не може. Це великий виклик взагалі світопорядку, але, мабуть, питання часу. Я думаю, що вже після повернення багато чого буде по-іншому в Криму»,

— зазначив Мустафа Джемілєв.

 

Мустафа Джемілєв розповів про рідний Ай-Серез та батьківський будинок, який не бачив вже 7 років-Фото 3

Як правозахисник, учасник дисидентського руху і політичний в’язень Мустафа Джемілєв добре знайомий з радянською репресивною машиною та її методами. Хоча у незгодних з тодішньою владою проводили численні обшуки, а то й розстрілювали, способи переслідування кримських татар в анексованому з 2014 року Криму в чомусь перевершують навіть сталінські часи: таємні викрадення і вбивства, оточення будинку людьми в масках і без ордерів на обшук тощо.

 

«Проводять обшук з максимальним нанесенням матеріальних збитків і приниженням людської гідності. У всіх наших співвітчизників складається таке враження, що вони спеціально провокують на якийсь опір для того, щоб виправдати потім більш жорстку реакцію з їхнього боку»,

— розповів Мустафа Джемілєв.

 

Мустафа Джемілєв розповів про рідний Ай-Серез та батьківський будинок, який не бачив вже 7 років-Фото 4

Мустафа Джемілєв упевнений: кримські татари можуть зберегтися як етнос тільки на своїй землі, тому незалежно від політичних поглядів їх об’єднує ідея повернутися на свою батьківщину. А для цього потрібно, по-перше, звільнитися від окупантів і, по-друге, відновити свою національно-територіальну автономію в складі Україні, де гарантуватимуться збереження і розвитку мови, культури і традицій киримли.

 

Більше про Мустафу Джемілєва та його Крим у відео Ukraїner.

 

АВТОР — UKRAЇNER

Фото Мустафи Олег Переверзєв, Сергій Коровайний

Фото Криму волонтер Ukrainer, ім’я якого ми не публікуємо в цілях безпеки

 

Статьи по теме