У Києві відбулася прем’єра опери «Король Артур» від Open Opera Ukraine
12 та 13 жовтня в Національній філармонії України відбулася прем’єра semi-opera «Король Артур: у пошуках героя». Постановку представила незалежна музична формація Open Opera Ukraine, яка повернулася до театральної діяльності після п’ятирічної перерви.
Оригінальний сюжет semi-opera Г. Перселла заснований на переказах про боротьбу Короля Артура із плем’ям саксів. У фокусі Open Opera Ukraine опиняється постать Артура передусім як лідера та героя, що приймає виклики часу. Постановка стала для команди пошуком відповідей на питання, ким є сучасний герой, що він уособлює, і що робить історію про героя актуальною в умовах сьогодення.
Незвичний для української оперної сцени жанр semi-opera (або «напівопера») є традиційним англійським бароковим жанром XVII століття, в якому розмовні епізоди чергуються з вокальними і танцювальними номерами. Адаптовану версію драматичних епізодів спеціально для київської прем’єри створив львівський драматург Андрій Бондаренко.
«У нашому прочитанні Артур є, перш за все, лідером. Через оригінальний текст лібрето Драйдена, переосмислений драматургом Андрієм Бондаренком, ми прагнемо зрозуміти процеси, що формують лідера, розгледіти якості, які ми прагнемо у ньому бачити та зрозуміти мотивацію, що скеровує лідерські вчинки, адже саме результат дій лідера створює найцінніше — простір міцної та довготривалої довіри», — зазначила кураторка проєкту, співзасновниця та програмна директорка Open Opera Ukraine Анна Гадецька.
«Наша ідея проєкту «Король Артур: у пошуках героя» — це пошук відповідей на питання, які не мають очевидних відповідей. В Україні вже більше 10 років триває війна, з яких більше 900 днів — повномасштабне вторгнення. Хто сьогодні для нас герой? Людина, наділена унікальними можливостями чи суперздатностями? Людина, спроможна приймати виклик і брати на себе відповідальність за інших? Людина, яка може згуртувати і повести за собою до спільної мети? Чи потребує суспільство героїв тільки в часи екзистенційних загроз? Героїв чи лідерів?», — розповіла про ідею проєкту продюсерка Галина Григоренко.
Сучасну візію Артуріани представила українська режисерка Олена Савчук:
«Хто для нас Артур? Чому його людські та лідерські якості приваблюють не одне століття різні європейські культури? Розмірковуючи над цими питаннями, досліджуючи музичний матеріал, ми наблизилися до розуміння того, що робить людину лідером. Це — вміння протистояти штучним ритуалам, готовність очолити спільноту (військо) і повести її вперед, щомиті брати на себе відповідальність та обирати шлях, бути відкритим, за потреби позбавляти людей впливу ілюзій, не піддаватися спокусам, бути гідним власних цінностей та мати ключове — честь та самоповагу до себе та інших. Саме це відкрилось нам у процесі роботи над semi-opera Драйдена/Перселла. Можливо у цьому і полягає секрет популярності та актуальності нашого героя».
У виставі взяли участь 12 професійних співаків та 2 драматичних актори. Виконання музичної партитури здійснив Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під керівництвом іспанського диригента Рока Фаргаса.
Для створення оригінальних сучасних костюмів, що відповідають світовим екологічним трендам recycling та upcycling (повторного використання речей), був запрошений дизайнер Дмитро Гібшман. Персонажі Артуріани постали перед глядачами в образах, що поєднували різноманітну стилізацію базового одягу у чорно-білій гамі з яскравими елементами та деталями. Неповторне візуальне оформлення сцени за умови мінімалістичних декорацій забезпечила оригінальна світлова партитура художниці по світлу Світлани Змєєвої.
Прем’єру постановки «Король Артур» присвятили пам’яті оперного співака Ігоря Воронки, який загинув на фронті.
«Ми прагнемо зберегти пам’ять про Ігоря, розповідаючи про те, що йому вдалося і продовжуючи мріяти про те разом, що могло би статися, якби наш Герой повернувся. Напевно, про це і є наше «навіщо» — продовжувати робити і пам’ятати водночас», — коментує Гадецька.
Виставу можна переглянути на YouTube-каналах Open Opera Ukraine та Національної філармонії України.
Проєкт реалізований за підтримки Українського культурного фонду, Посольства Іспанії в Україні, Іспанського агентства з міжнародного співробітництва в галузі розвитку (AECID) та видавництва The Early Music Company.ного співробітництва в галузі розвитку (AECID) та видавництва The Early Music Company. Партнерами проєкту виступили: Національна філармонія України, Національний ансамбль солістів «Київська камерата»
Фото: Open Opera Ukraine