Дедалі більше вчених ставлять під сумнів користь вітамінних добавок. Чи варто бігти за «порцією здоров'я» в аптеку ви дізнаєтесь у статті.За останні 60 років вітаміни встигли набути статусу головного джерела довголіття. Щоб мати квітучий вигляд, передбачені добавки на всі випадки: пігулки краси, таблетки для аскетів-веганів, вагітних, жінок у період менопаузи і навіть капсули, що стимулюють зростання густої бороди у чоловіків. Але першість, поза сумнівом, – за полівітамінами, що містять зазвичай 10 вітамінів і стільки ж мікроелементів. Вважається, що вони здатні зміцнити імунітет і знизити ризик небезпечних захворювань.
Читайте також: ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ ПІСЛЯ 30: З ЧОГО ПОЧАТИ
Але є й радикальніші думки. Дослідження університету Айови, яке тривало протягом 25 років за участю 38 тисяч пацієнтів, показало: у тих, хто приймав мультивітаміни, ризик передчасної смерті лише зростав. Причиною став надлишок в організмі заліза, фолієвої кислоти та вітаміну В6. Невже синтезовані вітаміни, що зуміли завоювати кохання всього людства, втрачають свою репутацію?
МІФ МИНУЛОГО
Призвідником вітамінного буму в 1960-х роках став американський учений Лайнус Полінг, дворазовий володар Нобелівської премії. Той, хто страждає від хронічної застуди, Полінг за наполяганням особистого лікаря приймав кілька таблеток вітаміну С кожен день. Відчувши небувалий приплив сил, Полінг увірував у можливість лікування всього людства від недуги - слід лише збільшити споживання аскорбінової кислоти в 50 разів від офіційно встановленої норми.
І хоча медики не поділяли такого оптимізму, книга Полінга «Вітамін С і застуда», що вийшла, стала бестселером. А потім була друга – «Рак і вітамін С». Люди повально брали приклад із авторитетного вченого, який споживав вітамін у кінських дозах.
Читайте також: Як доглядати за шкірою сучасним дівчатам
Ще один приклад. Довгий час вітаміну D відводили особливу роль здоров'я кісток. Останні 20 років цілющі властивості вітаміну невпинно розширювалися. Йому приписували можливість запобігати раку, серцево-судинні та аутоімунні захворювання, захищати від недоумства та діабету.
Але нещодавно авторитетний медичний журнал Lancet опублікував огляд на основі даних 450 досліджень: зв'язків між вживанням вітаміну та профілактикою остеопорозу не знайдено. У висновку значилося: низький рівень вітаміну D не причина поганого здоров'я, яке результат. А тепер ще з'ясувалося, що надлишок вітаміну провокує відкладення кальцію у нирках та серці. Дісталося також селену та вітаміну Е, висока концентрація яких сильному підлозі загрожує раком простати.
ПИТИ ЧИ НЕ ПИТИ?
Незважаючи на кричущі факти, більшість медиків поки не готові попрощатися зі штучними вітамінами, вважаючи їх важливим доповненням до раціону не надто правильного способу життя сучасної людини. І все ж таки вони визнають: різнокольорові драже і капсули аж ніяк не безневинні. Адже на відміну від вітамінів, якими наділила природа овочі та фрукти, з їхніми синтетичними аналогами можна переборщити.
«Винниками» передозування найчастіше стають жиророзчинні вітаміни A, D, E та K.
Виявити самостійно вітамінну недостатність не так просто. Наприклад, анемія, супутниками якої є підвищена стомлюваність і слабкість, можливо наслідком недобору заліза чи вітаміну В12. Але визначити точну причину здатний лише лікар, враховуючи результати аналізу крові на рівень гемоглобіну та кількість еритроцитів. До речі, слід пам'ятати, що головним транспортувальником вітамінів до клітин є білки. Дефіцит останніх знижує здатність організму засвоювати вітаміни.
Читайте також: АВОКАДО, ПАПАЙЯ ТА ЛИЧІ: ЕКЗОТИЧНІ ФРУКТИ ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ШКІРОЮ
СКЛАДНІ ЗВ'ЯЗКИ
Камінь спотикання між незалежними вченими та виробниками усіляких добавок – природний біокомплекс, який точно неможливо повторити штучним шляхом. Це природне середовище, де вітаміни, мінерали та ферменти злагоджено працюють, допомагаючи один одному виконувати свої функції.
Так, купуючи в аптеці вітамін Е, ми отримуємо його усічену версію – альфа-токоферол у капсулі. Споживаючи пшеницю, горіхи та сою, ми теж отримуємо альфа-токоферол, але вже в комплекті з необхідним «приданим» та у зручній для травлення формі. Чи треба говорити, що і під звичайною «аскорбінкою» у таблетці правильніше розуміти щось відмінне від вітаміну С в апельсині?
Висновки у статті голови Інституту здоров'я імені Гіппократа Брайна Клемента, опублікованій на сайті Міжнародної асоціації споживачів органіки, здаються неймовірними:
Створений у лабораторних умовах вітамін у тілі людини діє на кшталт наркотиків, заміщаючи природні речовини, що неминуче веде до захворювань.
ЗЕРНО ПРАВДИ
Відмовитися від синтезованих вітамінів можливо, але варто переглянути свої смакові уподобання. Адже за тисячі років потреби організму в цих речовинах не змінилися, проте зі стилем харчування відбулися неймовірні метаморфози. Висококалорійна їжа, приправлена консервантами та підсилювачами смаку, сьогодні надзвичайно бідна на білок, Омега-3 жирні кислоти та клітковину. Про останню слід сказати окремо.
На жаль, деякі необхідні продукти під час гастрономічної еволюції залишилися незатребуваними. Забуті каші з висівками. І дуже дарма! Вони - не тільки криниця грубої клітковини, але і вітамінів і мікроелементів. Тут головне - без фанатизму: вводити каші у свій раціон краще поступово, не перевищуючи добову норму 30 грам.
Або візьмемо хлібобулочні вироби: випічкою з білого борошна наші прабабусі балували себе лише у свята. Але багато хто з нас не може і дня прожити без ароматної скоринки французької булки. Насправді "хліб - усьому голова" тільки в тому випадку, якщо він виготовлений з борошна грубого помелу. Це переводить їх у розряди дієтичних продуктів.