UA
RU

Плюси та мінуси популярних дієт

Редагувати переклад
У когось підготовка до літа закінчилася, а хтось не встиг до відпустки та вирішив сісти на дієту, щоб швидко схуднути за тиждень. Існує неміряна кількість різних дієт. Адже це так принадно втратити кілька зайвих кілограмів за короткий проміжок часу.

український дієтолог

Редакція Marie Claire вирішила взяти коментар про чотири найпопулярніші дієти у нутріціолога ірландського Institute of Health Sciences та засновниці школи правильного харчування theBODY school Софії Рожко.

Ми поговоримо про:

  • гречаний,
  • японської,
  • кетогенної,
  • дієті Дюкана.

гречана дієта

гречана дієта

Ця дієта вже стала легендарною. Трендової її зробили "експерти" в медіапросторі, які називають її однією з найефективніших,

— розповідає Софія Рожко.

Дієта заснована на вживанні однієї лише гречки протягом тижня. За бажання – термін можна збільшити до трьох-чотирьох тижнів. Починаючи з п'ятого тижня можна додавати до раціону фрукти та овочі.

Згідно з описом цієї дієти, не можна вживати навіть спеції, сіль та масло.

Міф про гречану дієту

Існує думка, що в гречці є все необхідне для організму: залізо, магній, фосфор, калій, йод і навіть клітковина.

Правда про гречану дієту

У цій крупі міститься багато клітковини і вона позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту.

Читайте також: ЯК ХАРКУВАТИСЯ ПРАВИЛЬНО І БЮДЖЕТНО

Проблема №1. Нестача білків, жирів та вуглеводів

Гречка – це вуглеводи. Вживаючи лише гречку, ми отримуємо ударну дозу вуглеводів. А як щодо решти? Де білки, жири? По суті це саме той набір інструментів, який потрібен нашому організму, щоб нормально працювати. Ви не відчуєте негативного ефекту через два-три дні або тиждень. Однак, регулярно вдаючись до такої дієти, ви зіткнетеся з низкою проблем: почне страждати шлунок, печінка і навіть гормональна система.

Проблема №2. Дефіцит жирів у раціоні

Жири – це рослинні олії, авокадо, сметана, м'ясо, сало, риба. Їх нестача вплине на роботу мозку, гормональну систему та на клітини.

Проблема №3. Інсулінорезистентність

Інсулінорезистентність - це захворювання, при якому наше тіло починає гірше справлятися з тією глюкозою, яку ви отримуєте з продуктів харчування. Гречка надасть організму величезну дозу глюкози. Безумовно, глюкоза корисна, але не в таких обсягах, як на тривалій гречаній дієті.

Проблема №4. Шкіра втрачає тонус

На гречаній дієті ви можете позбутися від 10-15 кг, але при цьому ваша шкіра втрачає тонус. Пружність шкіри залежить від м'язової маси, якій необхідні білки та жири.

Результат гречаної дієти

Ви втратите вагу, можливо, красиво виглядатимете в одязі S, але без одягу все буде не так естетично. Найсумніше — те, що ви 100% повернетеся до своєї колишньої ваги. За статистикою, 50% людей повертається до початкової форми протягом кількох місяців, інші 50% набирають від 5 до 10 кг зверху.

японська дієта

Японська дієта

З власного досвіду скажу, що японська дієта входить у топ найнебезпечніших і шкідливих, 

— каже нутріціолог Софія Рожко.

Японська дієта - це низькокалорійна (близько 800-1000 калорій на день), низьковуглеводна, низькожирова дієта, яка триває два тижні по кілька разів на рік. Під час цієї дієти не можна вживати: цукор, сіль, борошняне, кондитерські вироби, алкоголь. І можна їсти:

  • рибу
  • курку
  • яловичину
  • яйця
  • кефір
  • фрукти
  • овочі
  • сухарі
  • а також пити каву та зелений чай.

Приклад меню з японської дієти на один день:

Сніданок – чорна кава без цукру;

Обід - кабачки або баклажани, смажені на олії в необмеженій кількості;

Вечеря – варена яловичина (200 г), сира капуста на олії, два варені яйця.

Читайте також: ІНТУІТИВНЕ ЖИВЛЕННЯ: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ЧОМУ ЙОМУ ПОТРІБНО СЛІД

Проблема №1. Кава натще - згубно

Кава стимулює вироблення жовчі, яка має абсорбуватися їжею. Якщо ви п'єте каву натще або замість їжі - абсорбувати жовч не буде чому.

Проблема №2. Включається метаболічна адаптація

При нестачі калорій, тіло намагається зберегти жир і схуднення відбувається за рахунок втрати рідини та об'єму м'язів.

Проблема №3. Занепад сил

За рахунок дефіциту вітамінів та мінералів з'являється занепад сил. Також можливі перепади настрою, сонливість, випадання волосся, сухість шкіри, розшаровування нігтів. Лише два тижні достатньо для перших негативних наслідків.

Результат японської дієти

У 98% випадків, виходячи з такої дієти, є небезпека не тільки повернутися в норму калорій, а почати вживати їжу вдвічі-втричі більше звичайного. У результаті ви втратите 3 кг, а наберете 8 кг.

дієта Дюкана

Дієта Дюкана

Дієта Дюкана - це високобілкове та низьковуглеводне харчування, яке забезпечує швидке зниження ваги без голодування,

— зауважує Софія Рожко.

Основний принцип дієти Дюкана – білкова атака протягом одного-семи днів. Дієта має на увазі вживання необмеженої кількості білка + півтори столові ложки вівсяних висівків на день. Далі необхідно чергувати білкові дні з білково-овочевими днями. І вживати некрохмалисті овочі. Раціон дозволяє додати дві столові ложки вівсяних висівків на день. Потім поступово необхідно вводити улюблені продукти, залишаючи день білкового харчування. Остаточна фаза дієти складається з правильного харчування, яке триває все життя, разом з одним білковим днем ​​на тиждень + із вживанням трьох столових ложок висівок щодня.

Правда про дієту дієти Дюкана

Білок – продукт із найвищим термічним ефектом. Це означає, що з його засвоєння організм витрачає багато калорій. На такій дієті можна втратити вагу.

Читайте також: ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ: ЯК СПРАВИТИСЯ З ЕМОЦІОНАЛЬНИМ ПЕРЕЇДАННЯМ

Проблема №1. Дефіцит вуглеводів

У вас з'являється дефіцит вуглеводів, який веде до перепадів настрою, зниження енергії, сонливості та дратівливості.

Проблема №2. Дефіцит жирів

Знижується розумова активність, а через дефіцит жирів і різке зниження ваги може розвиватися аменорея (тривала відсутність циклу, більше 6-ти місяців).

Проблема №3. Пісок та каміння у нирках

Найголовніше, з чим я стикаюся постійно - це утворення піску та каміння у нирках. Кожен третій мій клієнт, який сидів на цій дієті, придбав таку проблему. Вирішувати її дуже складно,

— ділиться з нами Софія Рожко.

Результат дієти Дюкана

Після дієти практично всі люди повертаються до своєї первісної ваги, адже, починаючи поступово вводити улюблені продукти, ви втрачаєте результат.

кетогенна дієта

кетогенная дієта

До кетогенної дієти я ставлюся добре, адже для неї є показання. Вона добре підходить у деяких випадках діабету, за певних видів раку, хвороби Альцгеймера, епілепсії. І хоч сама її не пробувала, але мої клієнти виявилися задоволені результатом,

- Коментує Софія Рожко.

Кетогенна, більш відома як кето-дієта, наголошує на підвищеному споживанні жирів і зниженому вживанні вуглеводів. Рекомендується обмежити вживання вуглеводів до 50 г на добу. Чим менше вуглеводів у їжі, тим ефективніша дієта. Коли людина вживає знижену кількість вуглеводів, організм виробляє кетонові тіла. Кетонові тіла - невеликі молекули, що є джерелом енергії, які виробляються печінкою. На кето-дієті організм переключається отримання енергії переважно з жиру.

Що входить до раціону кетогенної дієти:

  1. Жири, такі як вершкове та оливкова олія, горіхи та авокадо.
  2. Харчові продукти, багаті на жирні кислоти омега-3, такі як риба і морепродукти.
  3. Білкові продукти, такі як курка, яловичина та оленина.
  4. Овочі, крім бульбо- та коренеплодів.
  5. Різні сорти сиру – бажано, світлих кольорів.

Кето дієта дуже ситна. Жири дають максимальне насичення, вони в 2 рази калорійніші за білки і вуглеводи. Але категорично не можна проходити цю дієту без спеціаліста і без суворого моніторингу, адже в організмі може підвищуватись рівень кетонових тіл.

Читайте також: ПРОСТО ПІДПИШИСЯ: INSTAGRAM-АККАУНТИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ПЕРЕЙТИ НА ЗДОРОВЕ ЖИВЛЕННЯ

Проблема №1. Складний період адаптації

Ця дієта має тривалий період адаптації — близько 20 днів. Цей етап проходить дуже складно, можуть розвиватися хвороби: грип, слабкість в організмі, нудота, температура, блювання, проблеми з пам'яттю.

Проблема №2. Дієта підходить не всім

Ця дієта підходить не всім і її складно дотримуватися протягом довгого часу.

Результат кетогенної дієти

Дієта без рекомендацій фахівця може серйозно нашкодити здоров'ю за рахунок дефіциту мікроелемента, про існування якого ви навіть не підозрювали.

Виникає питання: якщо ви мучаєтеся по кілька тижнів на абсолютно мізерних, несмачних дієтах і потім, в результаті, повертаєтеся до своєї ваги або набираєте додаткові кілограми, а іноді і шкодите своєму здоров'ю, то який у цьому сенс?

На думку нутріціолога Софії Рожко, схуднути можна тільки, якщо ставитися до харчування збалансовано, поступово та на постійній основі:

Сенс є тільки в раціональному харчуванні з правильною калорійністю, рівномірним поєднанням білків, жирів та вуглеводів та з результатом на тривалі роки, якщо ви правильно цей результат підтримуєте.

Статті на тему