Ретинол – один з найбільш популярних компонентів в індустрії краси. Для чого він потрібний і як правильно обрати косметику з ретинолом.
Зазвичай ретинол додають до омолоджуючих косметичних засобів. Цей компонент оновлює шкіру, зменщує зморшки і бореться з гіперпігментацією. Як діє ретинол, кому він підходить, а кому протипоказан, чи можна його поєднувати з іншими засобами – на ці та інші питання відвовідає Ірина Літус лікар дерматолог, косметолог, к.м.н.
Ретинол – це форма вітаміну А. Він відіграє вирішальну роль у різних біологічних процесах. Це зір, імунна функція, ріст і диференціювання клітин. Ретинол важливий для підтримки здоров’я шкіри. Він допомагає регулювати процеси кератинизації і стимулює вироблення колагену та еластину.
Ретинол сприяє оновленню клітин шкіри, виробленню колагену. Та може допомогти покращити вигляд зморшок, заломів і гіперпігментації. Його часто використовують у засобах по догляду за шкірою, що запобігають старінню.
Ретинол допомагає очищати пори, зменшувати запалення та регулювати вироблення шкірного сала. Це робить його ефективним у лікуванні акне та запобіганні висипанням.
Ретинол допомагає освітлити темні плями та вирівняти тон шкіри. Це робить його корисним для лікування гіперпігментації, спричиненої сонячними променями або гормональними змінами.
Використання ретинолу може викликати подразнення шкіри, почервоніння, сухість або підвищену чутливість. Важливо проконсультуватися з дерматологом. Він визначить, яка концентрація та яка форма ретинолу підійде вашому типу шкіри. Вагітним жінкам, матерям, які годують грудьми, використання ретинолу не бажане. Також варто памʼятати, що молекула ретинолу не фотостабільна. Тому під час використання ретинолу обовʼязково треба користуватися сонцезахисним кремом.
Після поглинання шкірою ретинол перетворюється на ретиноєву кислоту, активну форму вітаміну А, яка взаємодіє зі специфічними рецепторами в клітинах шкіри.
Ретиноєва кислота впливає на експресію генів. Стимулює вироблення волокон колагену та еластину, які сприяють еластичності та пружності шкіри. Він також регулює процес кератинізації. Допомагає запобігти утворенню забитих пор і сприяє більш гладкій текстурі шкіри. Ще ретинол має протизапальні властивості, які можуть зменшити почервоніння та подразнення.
Косметичні засоби з ретинолом зазвичай доповнені різними інгредієнтами для підвищення стабільності, покращення поглинання та мінімізації можливого подразнення. Важливо поступово вводити ретинол у свій звичайний догляд за шкірою. Це зведе до мінімуму будь-які потенційні побічні реакції.
Ретинол можна безпечно поєднувати із зволожувачами, гіалуроновою кислотою, пептидами та антиоксидантами, такими як вітамін С або ніацинамід. Ці інгредієнти можуть доповнити дію ретинолу та забезпечити додаткове зволоження, антиоксидантний захист і загальне живлення шкіри.
Треба бути обережними з ексфоліантами. Ретинол вже сприяє оновленню клітин шкіри. Тому, зазвичай, краще уникати поєднання його з іншими відлущувальними інгредієнтами. Наприклад, альфа-гідроксикислотами (AHA), бета-гідроксикислотами (BHA) або фізичними скрабами. Надмірне відлущування може призвести до підвищеної чутливості шкіри та подразнення.
Ретинол може підвищити чутливість шкіри до сонця. Тому вкрай важливо використовувати сонцезахисний крем із високим SPF протягом дня, коли використовуєте косметику на основі ретинолу. Це допомагає захистити вашу шкіру від шкідливих ультрафіолетових променів. І зменшує ризик сонячних опіків і подальшого пошкодження шкіри.
Ретинол, здебільшого, добре переноситься більшістю людей при належному застосуванні. Але є певні випадки, коли його використання може бути протипоказаним або потребує обережності.
Відомо, що похідні вітаміну А у високих дозах, такі як ізотретиноїн (Роаккутан, Акнетин), є тератогенними. Тому їх слід уникати під час вагітності. Незважаючи на те, що ризик заподіяння шкоди місцевому ретинолу низький, бажано проконсультуватися з дерматологом перед використанням продуктів з ретинолом під час вагітності або годування груддю.
Люди з дуже чутливою або пошкодженою шкірою, наприклад, з екземою, розацеа або дерматитом, можуть вважати ретинол занадто жорстким і подразнюючим. Найкраще проконсультуватися з дерматологом. Він зможе оцінити стан вашої шкіри та підкаже вам правильний догляд за шкірою, концентрацію та форму ретинолу.
Певні антибіотики та ліки, що підвищують світлочутливість, можуть взаємодіяти з ретинолом і підвищувати ризик побічних ефектів.
Потрібно уникати використання ретинолу на обпаленій сонцем шкірі або відкритих ранах. Оскільки це може викликати посилене подразнення та дискомфорт.
Ретинол може підвищити чутливість шкіри до сонця, роблячи її більш сприйнятливою до пошкодження УФ-променями. Тому під час використання косметичних засобів на основі ретинолу зазвичай рекомендується уникати прямого сонячного впливу.
Однак ви можете використовувати косметику з ретинолом за умови використання потужного сонцезахисту. Важливо застосовувати сонцезахисний крем широкого спектру дії з високим SPF 30 або вище. Це допомагає захистити вашу шкіру від шкідливих променів UVA та UVB. Щедро нанесіть сонцезахисний крем і поновлюйте захист кожні 2 години за допомогою спрею або пудри з SPF.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: особистий архів Ірини Літус, HydroPeptide
Читайте також: ЩО ТАКЕ КОЛАГЕН І НАВІЩО ЙОГО ПРИЙМАТИ