Володимир Зеленський виступив на відкритті Берлінале
Президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників і гостей Берлінського міжнародного кінофестивалю та подякував за підтримку, увагу і солідарність з Україною.
Виступ представив американський актор Шон Пенн, чий фільм «Суперсила», знятий в Україні, показують на Берлінале поза конкурсом.
Зеленський згадав історію німецького режисера Віма Вендерса, який за два роки до фактичного падіння Берлінської стіни зміг зламати її у фільмі «Небо над Берліном». Берлінська стіна розділяла не тільки Німеччину, але світогляди, філософії, цінності:
«Сьогодні таку ж стіну в Україні прагне побудувати росія. Стіну між нами та Європою. Щоб відмежувати Україну від власного вибору і власного майбутнього. Стіною між свободою і рабством. Між правом на життя і ракетними обстрілами. Між розвитком і руїнами, які по собі лишає росія. Стіною між цивілізацією і тиранією. Виникає логічне питання: на якому боці мають бути культура та мистецтво? Чи досі вони поза політикою? росія веде повномасштабну війну проти нас майже рік. Майже рік обстрілює і руйнує мирні міста, майже рік вбиває людей, вбиває жінок і дітей, погрожує світу ядерним ударом, провокує продовольчу, енергетичну, екологічну, міграційну та інші кризи на всіх континентах. Чи може мистецтво бути поза політикою? Чи має кіно бути поза політикою?»
Президент України нагадав про заклики щодо представників російського спорту, запрошення російських музикантів, дискусії про діячів науки, кіно і загалом культури:
«Я думав про це сьогодні вночі, коли росія вкотре здійснила масовану ракетну атаку на Україну. 36 ракет та іранські дрони! Культура і кіно можуть бути поза політикою. Але тільки не тоді, коли це політика агресії. Не тоді, коли це політика масових злочинів, убивств, терору, прагнення знищити інші країни та інші народи. Коли це політика тотальної війни. Тобто – політика нинішньої росії. За таких обставин і у такі часи – мистецтво не може бути нейтральним. Не може бути «поза». Культура у такі часи робить вибір. Обирає сторону. І або різними способами каже своє слово, чим бореться і протидіє злу. Або ж – не помічає і мовчить, чим, фактично, йому допомагає. Бо, коли мистецтву байдуже і його не чути, тоді рупори зла лунають гучніше та переконливіше».
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Зеленський підняв тему правди і пропаганди:
«На деякий час пропаганда здатна заглушити правду. Але не здатна перемогти остаточно. Якщо мистецтво не припиняє боротьбу і розуміє, що стояти осторонь – означає бути поруч зі злом».
Берлінале обрав сторону правди. На цьогорічний фестиваль не допущені учасники, які підтримують кремль, та фільми, які були зняті за підтримки росії. Президент подякував організаторам за солідарність з Україною. ЇЇ символом став офіційний значок Берлінале: цьогоріч він — синьо-жовтий.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: berlinale.de, Офіс Президента України
Читайте також: SMALL TALK: РЕЖИСЕРКА ТОНЯ НОЯБРЬОВА ПРО ФІЛЬМ «ТИ МЕНЕ ЛЮБИШ?» ТА УЧАСТЬ У «БЕРЛІНАЛЕ-2023»