Sustainability Guide: Що таке екологічні прикраси і як їх розрізняти

Сталість набирає обертів не лише у модній та б’юті індустрії, сфера ювелірних прикрас також намагається адаптуватися до нових екологічних умов виробництва. Це не може не тішити прихильників свідомого стилю життя. Але як вирізняти sustainable прикраси з-поміж інших та не потрапити у пастку грінвошинга ми дізнавалися у Тетяни Лісової – експертки у світі ювелірних прикрас та годинників.

Sustainability Guide: Що таке екологічні прикраси і як їх розрізняти-Фото 1

   Тетяна Лісова

Що таке sustainable ювелірні вироби і в чому вони відрізняються від звичних нам прикрас? 

Якщо ми говоримо про sustainable товари загалом, то зазвичай вони відповідають кільком характеристикам:  екологічне виробництво; використання відновлюваних енергетичних ресурсів; мінімізація відходів; висока якість і тривалий термін використання, а також етичне виробництво.

Повертаючись до прикрас, не всі із цих характеристик можна задовольнити в процесі виробництва. Наприклад, екологічність виробництва металу майже неможлива, адже під час виплавки, крім високих температур, застосовуються хімічні сполуки. Та, водночас, є компанії, що перевели процес виробництва на відновні енергетичні ресурси, мінімізують кількість відходів та поважають етичний підхід до створення ювелірних виробів: тут і про якісні умови для працівників, і про чесну оплату праці, і про прозорість виробництва. 

Та, якщо бути відвертою, то у випадку з прикрасами, я би звертала увагу саме на процес видобутку каміння та металу. Відомий термін «криваві діаманти» стосується каміння, видобуток якого відбувається в зонах військових конфліктів. Під час видобутку порушуються права людей, використовується дитяча праця, а продаж цих діамантів спонсорує ці збройні конфлікти. Саме це, на мою думку, може бути основним критерієм для свідомого вибору прикрас. 

Sustainability Guide: Що таке екологічні прикраси і як їх розрізняти-Фото 2

                                                                                    Фото: Alvaro O’Donnell/unsplash

Розкажіть, будь ласка, про еко-метали? Як їх можна відрізнити з-поміж інших? 

Щодо еко-металів, то тут важко говорити про чітку стандартизацію. Це повʼязано з процесом виготовлення металів, їх виплавкою. В будь-якому випадку відбувається використання значної кількості енергетичного ресурсу, а також використовуються хімічні сполуки. 

Проте, можна апелювати до відновних джерел енергії та зменшення кількості відходів. Однак, на мою думку, більш виправданим є використання перероблених металів. Коли старі прикраси або вироби з дорогоцінних металів переплавляють у нові, це не лише менш енерговитратний, а й більш екологічно свідомий підхід. Ми не виснажуємо ресурси планети, а повторно використовуємо вже існуючі матеріали. Це можна назвати умовним редизайном вінтажу.

Вирощування діамантів — це щось абсолютно нове для поцінювачів ювелірних прикрас. Поділіться, будь ласка, як проходить процес і наскільки вирощування є свідомішим та екологічнішим, ніж традиційний? 

Вирощені діаманти або лабгроуни — це сучасна технологія вирощування алмазів в лабораторних умовах. Так, вона точно дозволяє зробити діаманти доступнішими і дозволити більшій кількості людей носити прикраси з улюбленим камінням. Я вважаю, що це класна ініціатива та свідомий підхід до використання ресурсів землі. Але є й інша сторона медалі: вирощування діамантів вимагає великої кількості енергії. Тому, якщо фабрика з виробництва каміння не використовує відновлювану енергію, то про екологічність говорити складно.

Але, якщо досліджувати тему глибше, то вирощують діаманти двома способами: HPHT (High Pressure, High Temperature) — отримуються при огранці алмазів, вирощених при високій температурі та високому тиску; CVD (Chemical Vapor Deposition) — діаманти, отримані огранкою алмазів, вирощених методом осадження газової фази при низькому тиску. CVD вважаються більш досконалими та є дорожчими. До речі, вартість лабгроунів на сьогодні на 60-70% нижча за вартість видобутих з надр землі алмазів. Але ціна поступово знижується й далі. Єдине, що варто памʼятати, купуючи лабгроун — цей камінь не є інвестицією. І його вартість не зростатиме з часом, як вартість видобутого діаманту. 

Sustainability Guide: Що таке екологічні прикраси і як їх розрізняти-Фото 3

                                                                                      Фото: Jenna Day/unsplash

Читайте також: Еко-добірка: як почати споживати екологічно

Як перевірити, що прикраси є екологічними? На що звернути увагу: сертифікати, нагороди тощо?

Говорячи про перевірку на екологічність та етичність видобутку дорогоцінного каміння, можна користуватися міжнародними сертифікатами. Наприклад, KPSC — сертифікація за схемою кімберлійського процесу, яка засвідчує, що камінь був видобутий поза межами зон збройних конфліктів. Або GIA — Origin Program, яка фокусується на джерелах видобутку та забезпечує прозорість ланцюга виробництва дорогоцінного каміння. Також є інші сертифікати: CanadaMark, Fair Trade Gemstones, Fairtmimed Certification, SCS, RJC.

Звісно, навіть камені, що мають сертифікацію можуть виявитися не зовсім екологічно та етично видобутими, адже 90% алмазів видобувається в Індії, і розраховувати на прозорість supply chain на фабриках важко. Та на сьогодні більш ефективного способу відслідкувати походження і етику виробництва немає. 

Вінтаж: на що порадите звертати увагу при виборі прикрас?

Щодо вінтажу, я за те, щоб обирати те, що вам подобається та пасує. Це вже етичний та свідомий підхід — купівля прикрас, що вже були у вжитку. Та, обираючи вінтажну прикрасу, зверніть увагу на всі можливі супроводжуючі документи, сертифікати, можна навіть запросити експерта для перевірки на автентичність. Не зайвою буде й допомога гемолога, який зможе переконатися в справжньості каменів. Дизайн може бути будь-яким: від мінімалістичних кольє Bulgari 30-х років і до масивних сережок Yves Saint Laurent 80-х. 

Оцінюючи всі знання, котрими з нами поділилась Тетяна Лісова, можна зрозуміти, що ювелірні прикраси ще мають пройти довгий та тернистий шлях, аби стати свідомими та етичними. Тим не менш, ми вже маємо уявлення про те, на що потрібно звертати увагу при виборі наспутної пари прикрас.

Статьи по теме