UA
RU

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори

Редагувати переклад
Микола Таран розповів нам, як купився на ідею пробігтися вершинами двохтисячників Карпат.

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори-Фото 1

Горі - це моя пристрасть. А краще за гір можуть бути лише гори, на яких я ще не бігав. Нам усім дуже пощастило, бо не треба летіти за тридев'ять земель, щоби побачити неймовірні гірські пейзажі, бо вони в нас є. Так, це українські Карпати, величні й могутні, при зустрічі з якими аж перехоплює подих. Ними можна милуватися вічність!

Мені щастить щороку виїздити в гори на пару днів. Раніше це були просто походи, зараз це особисті тренування. Зазвичай це вибіг і збіг різними маршрутами з найвищої точки України - Говерлі. І це для мене вже традиція — кожного року бувати бодай раз там. Але я бував не на всіх вершинах Карпат і так, звичайно, мріяв побувати на всіх, а особливо на двохтисячниках України.

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори-Фото 2

Оскільки цього року я був єдиним представником України на змаганнях у Норвегії Oslo Ecotrail на 80 км, а їх перенесли через пандемію, я знайшов собі альтернативу. Ті, що можу і люблю: бігати я можу, а я люблю горі. І від мій вибір випав на шикарні українські гірські змагання Chornohora Sky Marathon (61 км). Я там зареєструвався, бо купився на ідею пробігтися на всіх двохтисячниках України. Були переживання, бо відчувавши, що легко не буде — по-перше, це не шосейне змагання, а по-друге, треба вкластися у ліміт часу.

Горі мене покликали, і я повинен був йти.

Читайте також: БІГУН МИКОЛА ТАРАН ПРО ТІ, ЯК БУТИ ПЕРШИМ УКРАЇНЦЕМ, ЯКИЙ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЛОС-АНДЖЕЛЕСЬКОМУ МАРАФОНІ

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори-Фото 3

Для мене ці змагання були незвичними, бо з одного боку я приїхав, щоби пробігтися, а з іншого, щоби відпочити. Це, до речі, моя рекомендація для всіх: якщо хтось любить активний відпочинок у горах, то це найкращий варіант, я рекомендую!

Я приїхав до смт. Ясіня, що знаходиться в Рахівському районі, і поселився в палатку з виглядом на горі. Наступного дня вранці виїхав на старт у с. Луги. Саме тут усе й почалося: і моя ідея, і природа, і гори, і сонце, і атмосфера, і біль. Особливо мене мотивував гарний маршрут із вибігом на всі двотисячники України: Піп-Іван Чорногірський (2028) м.) – р. Бребенескул (2035 м.) - р. Гутін Томнатик (2016 м.) - м. Ребра (2001 м.) - м. Говерла (2061 м.) – м. Петрос (2020 м.). На деяких горах я бував раніше і по кілька разів, а на інші я тільки мріяв зійти.

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори-Фото 4

Перші бігові кілометри - ніби легка пробіжка вранці, але в лісі, де тільки сходити сонце видно перші лучі, а ще свіжо-свіжо. Після вже почалася боротьба і забіг на першу вершину Піп Іван, де розташовується колишня обсерваторія. Я тут бував раніше і довго не зупинявся, хоча краєвиди неймовірні. Коли біжиш на годину, рідко вдається все розглянути, але, повірте мені на слово, куди не подивитись — всюди гарно. А що говорити про озера, які зустрічаються на шляху, - це просто краса Карпат! Я намагався не поспішати, і полегка мій карпатський біг переходив у ходу, бо важко було вже й бігти, й виходити, й збігати. Були дуже скелясті вершини, були й дуже вертикальні. Я чекав Говерлу, бо бував щороку на ній, і мені мало б бути легше, але ні. Це був новий шлях для мене і дуже непростий. 

Говерли - це гордість українських Карпат. На неї можна вийти різними шляхами. Але коли ти як турист, то можеш виходити хоч півдня, а мені довелося дуже швидко це робити. На вершині побачивши дуже багато туристів і по-доброму їм позаздрівши, бо вони просто сиділи та відпочивали, насолоджуючись краєвидами. Я теж не став поспішати, бо мене тут накрила гордість за те, що знову стою на найвищій точці України. Тільки справжній фанат зрозуміє мене.

Читайте також: ПОХІД У КАРПАТИ. МІЙ ПЕРШИЙ ГІРШИЙ ДОСВІД

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори-Фото 5

Мої думки були тільки про те, що за 20 км буде фініш, але на шляху мене чекала ще одна славнозвісна вершина — Петрос, про яку я давно мріяв. От і випав шанс, тому мрійте і дійте! Схили гори з одного боку дуже круті, з іншого - урвісті. Петрос називають однією з найкрасивіших гір Карпат. Можу вам засвідчити, що там справді дуже гарно. Водночас ця вершина у списку найнебезпечніших на Чорногорі, особливо у негоду. Я це почув, коли почало хмаритися, накрапував легкий дощ і почувся грім. От тоді я й пришвидшився.

Краєвиди із Петроса вражають. Дуже гарно виглядає головний хребет Чорногорі, який можна розглянути по всій його довжині. - від Говерлі до Піпа Івана. Також з Петроса відкриваються чудові панорами на Говерлу. За сонячної погоди можна побачити майже всі Карпати - Чорногору, Свидовець, Мармаросі та навіть румунську частину Карпат. Гарантую, ви будете заворожені побаченим. Дух захоплюватиме від величі та сили природи. Десь там унизу маленькі, як іграшкові, села, зелені полонини з вівцями та пастухами, відблиски гірських озер. А на вершині ви - підкорювач Петроса. І не забувайте дихати на повні груди.

Здолати Карпати: як бігун-марафонець підкорював українські гори-Фото 6

А я прискорився, щоб успегнути фінішувати за білий день. І так, мені це вдалося і навіть більше — я зміг пробігтися на всіх двохтисячниках України! Я був вірний своїй ідеї, виконав її, не зійшов із дистанції і вклався в ліміт часу!

Навіть якщо біговий спорт не для вас, то гори точно підійдуть як хороший відпочинок на вихідний. Якщо ви витривала людина, то можете зробити як я і підкорити всі гори за один раз, а можете і по одній. Це ваш вибір, але у будь-якому випадку Карпати — це завжди суперідея. 

Сьогодні Карпати вам можуть запропонувати різноманітний відпочинок - від піших походів до екстремальних підйомів. Вибирайте і не зволікайте, горі вас чекають!

Статті на тему