«Родинний альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя

Перший цифровий архів української вуличної моди ХХ сторіччя доступний для вільного перегляду широкого загалу і досліджень фахівців

 

«Родинний альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя-Фото 1

Варвара Притико. Бердянськ, 1952 рік. Фото надала Надія Маслікова
Коментує Надія Маслікова: “На фото моя дальня родичка Варвара Притико. Фотографію було зроблено на балконі квартири мого дідуся, єдиному балконі в усій околиці, і позаду – вид згори на тогочасний Бердянськ”.

Street fashion має особливе значення для історії моди країн з колоніальними та (або) тоталітарними періодами в історії, серед яких є Україна. Розуміючи неможливість розуміння історії вітчизняної моди без «моди людей», історикиня моди та fashion-критикиня Зоя Звиняцьківська створила колекцію світлин української вуличної моди. 

Колекція покликана дати уявлення про зовнішній вигляд та одяг представників різних регіонів, часів та соціальних прошарків України. Проект “Родинний альбом” — цифровий фото-архів, який включив у себе світлини із приватних родинних альбомів. На них зображені пересічні люди, що мешкали на території сучасної України впродовж ХХ сторіччя; обрані фото, на яких можна добре роздивитись одяг. Кожна світлина містить інформацію про час та місце, коли вона була зроблена і людей, які зображені на фото. Також світлини супроводжуються коментарями надавачів фото, що містять безцінну інформацію щодо уявлень українців про моду, особливості вітчизняної модної індустрії, специфічні практики, пов’язані з модою тощо.  

Через політичні та соціальні катаклізми професійна мода мала в Україні радянських часів несистемний вплив на суспільство; українські дизайнери часів Незалежності взагалі майже втратили зв’язок з широкими верствами населення. В такій ситуації самостійне творення та пере-творення моди для людей було звичним, і без нього картина української моди буде неповною,

—  зазначає Зоя Звиняцьківська.

«Родинний альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя-Фото 2

Друга ліворуч, у білій сукні з візерунком – Марія Білека (тепер Гейц), тоді студентка педучилища, в оточенні своїх односельчанок. Кадомка, 1952 рік. Фото надала Надія Маслікова.

Читайте також: Платья NADYA DZYAK в объективе Эллен фон Унверт

Реалізація проекту зайняла близько півроку. Команда проекту опрацювала більше 300 світлин, з яких до колекції було ретельно відібрано 117. Найдавнішу світлину архіву датовано 1905 роком, найпізнішу — 1995 роком.

«Родинний альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя-Фото 3

Тамара Лубенець за часів студентства в КПІ. Київ, 1951 рік. Фото надав Серій Гриненко

Колекцію «Родинний альбом» розміщено на сайті партнеру проекту Центру міської історії Центрально-Східної Європи. Починаючи з 3 листопада колекцію можна буде побачити в повному обсязі. Також незабаром виходить друком буклет «Родинний альбом». Колекцію «Родинний альбом» створено за підтримки Українського Культурного Фонду.  

Зоя Звиняцьківська — історикиня моди, fashion-критикиня та кураторка. Досліджує структури культурних і соціальних кодів, використовуючи моду та одяг в якості інструментів. Стояла біля витоків української модної індустрії та вітчизняної fashion-критики. Авторка курсу лекцій «Історія моди ХХ століття», «Українська мода доби Незалежності», «Українська мода ХХ сторіччя», «Модний авангард». Кураторка виставок «Коло. Україна в моді» (НХМУ, 2003), «In Progress. Дрес-код України доби Незалежності” (Мистецький Арсенал, 2017), «Перекройка» (МСМО, 2019). Кураторка модної програми форумів Dofa.fund (2015-2019). Авторка книжок «In Progress: Fashion of Ukraine Since 1991» (ArtHuss, Київ, 2019) та «Довідник української моди» (ArtHuss, Київ, 2020). Авторка розділу про сучасну моду України в енциклопедії «World dress and fashion» (Berg Publishers, Oxford, UK, 2010)