UA
RU

Воювати за Донбас мистецтвом. Ukraїner розповів історію художника, який пройшов полон та катування

Редагувати переклад

Із самого початку війни на Сході України художник Сергій Захаров протестував проти захоплення Донецька російськими бойовиками. За свої мистецькі інсталяції художник на півтора місяці потрапив у підвали самопроголошеної «ДНР», де його допитували й катували. Сьогодні Сергій мешкає у Києві й бере участь у проєктах реабілітації колишніх в’язнів, полонених та військових.

Його історію розповів Ukraїner.

Олександр Хоменко

Сергій Захаров. Фотограф Олександр Хоменко

Від народження Сергій мешкав і працював у Донецьку. Звичайне життя художника зупинилось 2014 року. Тоді ж розпочався й протестний рух українців проти нового режиму.

 

«Для мене Україна почалась з Майдану. До того я таким же був, як усі, такий же продукт пострадянської епохи. Більше нічого не вимагав від життя, тільки якогось комфортного місця»

 

Воювати за Донбас мистецтвом. Ukraїner розповів історію художника, який пройшов полон та катування-Фото 2

Вже тоді художник розумів, що боротись із окупацією потрібно на ментальному рівні, аби змінювати свідомість людей, відкривати для них карикатурні образи вождів самопроголошених республік. Так виникло об’єднання «Мурзилки», до якого увійшов сам Сергій і знайомий фотограф. А на вулицях Донецька, у знакових для окупантів місцях, почали з’явились інсталяції. Серед них — зображення лідера Ігоря Гіркіна (військовий злочинець, колишній міністр оборони самопроголошеної Донецької Народної Республіки (ДНР), також відомий під псевдонімом Ігор Стрєлков) з пістолетом біля скроні й підписом «Just do it». Воно й підштовхнуло бойовиків до розшуку таємних вуличних художників.

Воювати за Донбас мистецтвом. Ukraїner розповів історію художника, який пройшов полон та катування-Фото 3

Далі було затримання, арешт «за пропагандистську діяльність». Сергій пережив підвали колишнього приміщення СБУ, побиття, зламані ребра, інсценування розстрілів та інші тортури.

Після повернення з полону Сергій вирішив виїхати з окупованих територій. зрозумівши, що так чи інакше він завжди буде під пильним наглядом місцевої влади. Для переселення обрав Київ, тому що мав там друга. 

 

«Це ще один важкий крок для всіх переселенців. Тобто мало того, щоб покинути то місце, де ти жив, де все знайоме, де кимось ти там був. Якісь мав зв’язки, мав роботу і так далі, якесь джерело фінансування. Тобто ти це кидаєш і йдеш в нікуди»

 

Воювати за Донбас мистецтвом. Ukraїner розповів історію художника, який пройшов полон та катування-Фото 4
Воювати за Донбас мистецтвом. Ukraїner розповів історію художника, який пройшов полон та катування-Фото 5

 

У Києві він почав брати участь у проєктах реабілітації колишніх в’язнів, полонених та військових. Спільно з міжнародним благодійним фондом «Ізоляція» Сергій створив проєкт «Картковий будинок».

 

Більше про життя та мистецтво Сергія Захарова

 

АВТОР — UKRAЇNER

ФОТО — Олександр Хоменко

Статьи по теме