UA
RU

Як виглядає щастя японською?

Редагувати переклад
Що таке ікігай і чому цей японський термін варто запровадити у своє життя, з'ясовувала Олександра Костіна.

як знайти свій ікігай приклад

Чи замислювалися ви, що змушує вас залишити тепле ліжко вранці та вийти з дому у холодні сірі будні? Якщо відповідь приходить швидко та викликає посмішку, значить, ви входите до числа щасливчиків, які знайшли свій ikigai (ікігай). Повірте, це великий успіх – хоча це слово, здавалося б, звучить незрозуміло і зловісно.

Корінням воно сягає історії стародавньої Японії – на думку клінічного психолога Акіхіро Хасегави, ікігай родом з періоду Хейан, що тривав з 794 по 1185 рік. Але лише згодом, у XIV столітті, країна мудрості, усталених традицій і культурних досягнень подарувала світові лаконічне формулювання основних цінностей людського буття. Тоді серед ієрогліфів з'явилися значки «Ікігай» - 生き甲斐, що означають відчуття власного призначення в житті. Дослівно хитромудрі символи листа можна перекласти як «те, що надає життю сенсу, змушує нас прокидатися щоранку з радістю». Якщо провести лінгвістичний аналіз, то ікігай розпадається на дві частини: «Ікі» – життя і «Гай» – цінність. І цією цінністю може бути будь-що – професія, творчість, оточення, сім'я, наявність достатньої кількості грошей або комфортного житла, загальна задоволеність ходом свого життя, словом, все, що допомагає серцю битися частіше.

Читайте також: ЩАСТЯ В ЦИФРАХ: 6 НАУКОВО ОБгрунтованих способів, які допоможуть тішитися життям

Ідея ікаю в тому, щоб знайти спосіб жити краще і довше в гармонії зі своїми бажаннями. Це пристрасть до життя у чистому вигляді. Ще в 1966 році психіатр Міеко Камія знаходила ікігай спорідненим з поняттям щастя. Але з одним застереженням: ікігай - це те, що дозволяє вам з оптимізмом дивитися в майбутнє, навіть якщо ви нещасні. Все той же Акіхіро Хасегава помітив, що японці вірять у те, що сума маленьких радощів у повсякденному житті робить життя більш повноцінним загалом. Так що, друзі, не відмовляйте собі в міні-задоволеннях: з'їжте цукерку, прогуляйтеся в парку, пограйте зі цуценям – будь-яка світла емоція зараховується!

Кен Могі, вчений, який вивчає особливості роботи людського мозку, з головою поринув у дослідження ікігай. Автор книги "The Little Book of Ikigai: Japanese Guide to Finding Your Purpose in Life" вчить, як жити осмислено та знайти себе. Він розповідає про світогляд «тут і зараз», спокушає читачів щастям, яке японці знаходять у вихованні дітей, розкриває складність та суть чайної церемонії, як її бачать справжні майстри. Моги пояснює икигай з прикладу борців сумо чи придворних музикантів, які доводили до досконалості своє мистецтво, цим виконуючи своє призначення життя.

икигай приклад

З практичного боку до втілення принципу ікігай у життя підійшли Ектор Гарсіа та Франсеск Міральєс у книзі «Ікігай. Японські секрети довгого та щасливого життя» («Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life»). На конкретних прикладах довгожителів вони розповідають читачам, як наблизитися до ідеалу: докладно описують особливості раціону, оптимальний режим дня, вправи та практики, які можуть сприятливо позначитися на фізичному та психічному здоров'ї. "Лише залишаючись активним, ви захочете прожити сто років", - вважають автори. Суперкорисне видання!

Напевно, саме ікігай – секрет того, що в Японії живуть довго: середня тривалість життя перевищує поріг у 80 років. Зацікавившись феноменом довгожителів, Ден Бюттнер провів масштабне дослідження. Протягом п'яти років він вивчав життя і звички людей, що населяють так звані «блакитні зони», які розташовані в різних куточках планети: в Японії, США, Коста-Ріці, Італії та Греції. Середня тривалість життя там становить від 90 до 100 років. Дена дуже зацікавила південна префектура Японії Окінава, розкидана островами архіпелагу Рюкю в Східно-Китайському морі. "У 70 років ти ще дитина, у 80 - юнак, а якщо в 90 батьки покличуть тебе приєднатися до них, попроси їх почекати, поки тобі не стукне 100 ... але і тоді ти ще подумаєш", - такий напис значиться при в'їзді в поселення Огімі на одному з цих островів.

Читайте також: 13 МАЛЕНЬКИХ ЗВИЧОК, ЯКІ ЗРОБИТЬ ВАС ЩАСЛИВІШЕ

В Огімі люди похилого віку займаються йогою та танцями, обробляють город, виховують прапраправнуків, катаються на велосипедах, вивчають каліграфію, а рибалку називають своїм натхненням. Правильна їжа, фізичні навантаження та підтримка один одного – так ці люди знаходять свій ікігай. Вони вважають, що саме в старості саме час спробувати багато цікавого та нового. Їхнє щастя – у постійній зайнятості, а для деяких секрет довголіття криється у зовсім простих речах: чашці саке та доброму сні. Подивившись на островитян, у яких у 80 років життя тільки починається, варто замислитись: заради чого живемо ми з вами?

Важливо відповісти на запитання «що ви любите?», «у чому ви добрі?», «що світові потрібно від вас?», «За що вам платять?». Це складові діаграми Венна - скомпонувавши її, можна зрозуміти, що насправді приносить вам задоволення - а там недалеко і до ікіка.

приклади ікігай фото

Міні-поради про те, як досягти икигай:

  • не нервуйте

Намагайтеся не реагувати на зовнішні подразники, але не втрачайте сприйнятливості – «інакше постаріє серце», як кажуть японці. Запам'ятайте, ніхто не вартий ваших сліз, не дозволяйте іншим відчувати владу над вами. Прокиньтеся вранці, підійдіть до вікна і подякуйте миру за хороший день, який ви проживете у щастя!

  • сформуйте правильні звички

«Я щодня встаю в один і той же час і проводжу ранок у себе на городі. Один раз на тиждень ми з друзями зустрічаємося, щоб потанцювати» – приблизно так проводять час 100-річні жителі Окінава. Знайдіть свою пристрасть і віддайтеся їй без залишку: в'яжіть, співайте, збирайте гриби, пишіть картини, купуйте сукні!

  • підтримуйте дружні стосунки

Не віддаляйтеся від рідних людей – будьте завжди на зв'язку з тими, кому ви можете довіряти. Прийдіть на допомогу нужденним, подаруйте їм своє тепло та добре слово. Наприклад, влаштуйте свій обряд – «вівторкові посиденьки з подружками». Повірте, у колі своїх життя стає яскравішим.

  • живіть неквапливо та будьте оптимістами

Ніколи не нарікайте на долю - все так, як має бути зараз, але буде краще - повторюйте як мантру. Насолоджуйтесь кожним шматочком ситного сніданку, не поспішайте втекти з зустрічі – не виганяйте час, постарайтеся «текти» разом з ним.

Забудьте про хюгге - прагнення гармонії через зовнішні зручності, шукайте свій икигай!

Джерело фото: unsplash.com

Статті на тему