Які сезонні овочі обрати восени: поради МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я України розповіли, які сезонні овочі найбільше корисні восени. Що обрати і як правильно їх споживати. 

Які сезонні овочі обрати восени

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує щодня споживати понад 400 грамів фруктів і овочів. А найбільш корисними вважаються сезонні продукти. Сезонні овочі містять максимальну кількість поживних речовин і вітамінів, необхідних для підтримки здоров’я організму. Також це — свіжі продукти. Вони не потребують довготривалого зберігання і є менш обробленими. У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, які сезонні овочі найбільше корисні восени.

Буряк

Які сезонні овочі обрати восени

Буряк містить вітаміни, мінерали та антиоксиданти, які підтримують здоров’я серця і кровоносної системи. Вітамін С зміцнює імунну систему, вітамін В9 запобігає анемії, вітамін В6 покращує обмін речовин, вітамін А підтримує здоров’я органу зору. Калій регулює водно-сольовий баланс і підтримує здоров’я серця. Магній важливий для нервової системи. Залізо сприяє утворенню гемоглобіну та допомагає запобігти анемії. Кальцій підтримує здоров’я кісток і зубів. Марганець регулює рівень глюкози та бере участь у метаболізмі жирів і вуглеводів. Мідь важлива для формування кісткової тканини та нервових волокон. Бетаїн підтримує роботу печінки. Антоціани захищають клітини від окислювального стресу. Буряк використовують у салатах, смузі, борщі. Цей овоч також можна брати з собою як здоровий перекус.

Морква 

Які сезонні овочі обрати восени

Морква підтримує здоров’я шкіри, серця та покращує травлення. Вітамін А покращує зір, вітамін С — імунну систему. Вітамін K необхідний для згортання крові та здоров’я кісток. Вітаміни В6 і В7 покращують метаболізм жирів і білків, а також підтримують здоров’я нервової системи. Калій підтримує здоров’я серця, сприяє забезпеченню нормального серцевого ритму та артеріального тиску. Бета-каротин має антиоксидантну дію. Рослинні харчові волокна корисні для травної системи та покращює обмін речовин. Морква, як і буряк, також є здоровим перекусом.

Гарбуз

Які сезонні овочі обрати восени

Гарбуз містить невелику кількість білка та низький рівень жирів. Це — ідеальний продукт для збалансованого меню. Вітамін А підтримує здоров’я органу зору, шкіри та слизових оболонок, вітамін С зміцнює імунну систему, вітамін К покращує згортання крові та здоров’я кісток, вітамін В9 запобігає анемії та підтримує нервову систему. Вітамін E зберігає здоров’я шкіри та захищає клітини від ушкоджень вільними радикалами. Калій регулює водно-сольовий баланс, підтримує здоров’я серця. Магній важливий для нервової системи, цинк — для імунної. Бета-каротин має антиоксидантну дію. Рослинні харчові волокна покращують обмін речовин.

Картопля

Які сезонні овочі обрати восени

Спожита в розумних кількостях картопля корисна для організма. Цей овоч — джерело поживних речовин і вітамінів. Також він містить крохмаль — складний вуглевод, який забезпечує організм тривалим запасом енергії. Вітамін С підтримує імунну систему, вітамін B6 — обмін речовин. Вітамін B9 запобігає анемії. Калій важливий для здоров’я серця, магній — для нервової системи, залізо — для утворення гемоглобіну. Фосфор підтримує здоров’я кісток і зубів. Рослинні харчові волокна забезпечують оптимальну композицію бактерій у кишківнику, сприяють зниженню рівня холестерину, покращують обмін речовин. Більшість корисних речовин зберігається, якщо готувати картоплю на пару або запікати. 

Капуста

Які сезонні овочі обрати восени

Біла капуста — важливий продукт у здоровому харчуванні. Цей овоч містить багато корисних елементів. Особливо він богатий на клітковину (рослинні харчові волокна) та вітамін С. Тому капусту радять додавати до щоденного раціону. Також капуста є джерелом вітаміну К, необхідного для здоров’я кісток, і вітаміну В9, важливого для утворення клітин крові. Містить калій, що підтримує здоров’я серця. А також невелику кількість заліза, кальцію і магнію, важливих для організму. 

Гриби

Які сезонні овочі обрати восени

Гриби — не овочі. Але це також осінній сезонний продукт, близький за поживною цінністю до овочів. Це — один із небагатьох джерел рослинного походження вітаміну D, але за умови вирощування грибів під ультрафіолетовим опроміненням. Вітамін D зміцнює кістки та підтримує імунну систему. Також містить вітаміни B2, B3, B5. Рибофлавін (вітамін B2) важливий для здоров’я шкіри й очей. Ніацин (вітамін B3) підтримує енергетичний обмін. Пантотенова кислота (вітамін B5) бере участь у синтезі гормонів. Калій підтримує здоров’я серця, селен — роботу імунної системи, мідь — нервову систему. Гриби є джерелом білка. Ще вони містять антиоксиданти та бета-глюкани, які можуть знижувати рівень холестерину. У МОЗ рекомендують утриматися від збирання диких грибів у лісі. Краще обирати найбезпечніші гриби — вирощені у промислових умовах.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Aesthetes ID / Unsplash, Natalia Fogarty/ Unsplash, Jonathan Pielmayer / Unsplash, Aaron Burden / Unsplash, Lars Blankers / Unsplash, Elle inlom / Unsplash, Avinash Kumar / Unsplash

Читайте також: ТАРІЛКА ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ: ПОРАДИ ДІЄТОЛОГІВ

Статьи по теме