UA
RU

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію

Художній керівник viennacontemporary один Борис Ондрейчка - один з ініціаторів STATEMENT UKRAINE, який цього року є контент-фокусом міжнародного ярмарку сучасного мистецтва. Про сучасне мистецтво та роль у ньому українських митців він розповів в інтерв'ю Marie Claire.  

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію-Фото 1

Чи стежите ви за українськими митцями та за процесами, які зараз відбуваються у мистецтві?

Я стежу за багатьма українськими митцями, музикантами, інтелектуалами вже багато років просто тому, що в Україні завжди творилося велике мистецтво. Я навіть був фізично учасником київської бієннале The School of Kyiv 7 років тому… Багато більш ранніх митців та процесів українського модерну та авангардизму дуже сильно сформували мою свідомість та захоплення мистецтвом, як Майя Дерен… Українські митці впливають на культурний процес опосередковано та неопосередковано. Перші є важливими постачальниками інформації, вони формують громадську думку для глобальних спільнот через соціальні мережі. Другі створюють життєво важливі краудфандингові компанії. Назву імена декількох моїх друзів, з якими я спілкуюсь, це Катерина Заволока, Дмитро Федоренко (Kotra), Леся Прокопенко.

Я завжди був прихильником творчості Нікіти Кадана, мені подобається поезія Федора Тетянича, Давида Бурлюка, українського фолк-блек-метал-гурту Drudkh, які поєднують метал з лірикою українських класиків – Тараса Шевченко, Івана Франко, Олега Ольжича тощо.

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію-Фото 2

Milja Laurila, Untitled Woman IX, 2022 From the series Untitled Women

Як ви вважаєте, яка місія мистецтва під час війни? Що ви шукаєте у мистецтві сьогодні?

Це дуже різні запитання. Місія мистецтва під час війни може полягати в глибокому відображенні дійсності, її поширенні та заклику до дії. Тому що покликання художників — вміння створювати гострі та емоційно заряджені месседжі, в тім… художники теж люди. А отже за потреби вони мають легко перетворюватися на солдатів чи інфраструктурну робочу силу армії.

Який антивоєнний твір ви вважаєте шедевром?

Очевидно, що Happy Christmas (War is over) Джон Леннон і Йоко Оно, якщо вже на те пішло, «Герніка» Пікассо, колажі Джона Хартфілда… Говорячи про антивоєнні шедеври, я просто не можу відокремити аспект впливу, тому на думку спадають тільки такі очевидні приклади.

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію-Фото 3

Zoltán Tombor: Trouvaille, 2022, Alu-Dibond

Читайте також: ПРЕМ’ЄРА: САША ЧЕМЕРОВ ПРЕЗЕНТУЄ ВІДЕО НА ПІСНЮ «ПОЛЯМИ»

Статьи по теме