UA
RU

Як дожити до 120 років?

Редагувати переклад
Про те, як жити довго та почуватися добре.




Помітити перші зморшки у 30 років. Ледве за 40 – постаріти. У 50 - ледве пережити перший інфаркт. У 60 – стати немічним. А після 70 (якщо взагалі пощастить) несамовито радіти кожному дню, розуміючи, що завтрашній конкретно тобі може вже й не наступити… Старість не лякає тільки тих людей, у яких погано розвинена уява. Інші ж вимагають від учених якнайшвидшого відкриття чарівної пігулки, здатної продовжити наше життя щонайменше вдвічі. І, можливо, людство стоїть на порозі такого відкриття.

 

Нещодавно вчені з Ноттінгемського університету виявили, що особлива родина білків (карбоангідразів), що знаходяться в мітохондріях клітин, ймовірно, відіграє ключову роль у процесі старіння всього організму. Мітохондрії – це такі power-станції клітин, а карбоангідрази беруть активну участь у перетворенні кисню, яким ми дихаємо, на енергію.

 

За допомогою спеціального процесу (2D-електрофорезу) вчені виділили білки з мітохондрій нормального молодого організму, а також із нормального організму середнього віку. Порівнявши результати, дослідники помітили, що у другій пробі карбоангідразів виявилося більше. Крім того, їхній підвищений рівень виявився в мітохондріях молодого організму з ознаками передчасного старіння.

 

Саме це і наштовхнуло дослідників на думку, що старіння тісно пов'язане зі збільшенням карбоангідразів у мітохондріях клітин. Зазвичай, коли вчені хочуть протестувати щось дуже шкідливе, страждають на миші, тому що їхні гени збігаються з людськими на 85 %. Проте цього разу дісталося крихітним хробакам-нематодам (збіг – 74 %), яких нагодували до відвалу карбоангідразою, внаслідок чого ті благополучно померли раніше, ніж звичайно.

 

Тепер головне – з'ясувати, яким чином можна регулювати кількість карбоангідразів та пригнічувати їхню активність у мітохондріях. Втім, ще до відкриття вчених Ноттінгемського університету американські медики отримали добро від уряду на тестування на людях метформіну, гучного «наркотика довголіття». До речі, із цим синтетичним препаратом добре знайомі діабетики другого типу, тому що метформін ефективно знижує рівень цукру в крові.

 

Читайте також: ПИТАННЯ ДНЯ: ЯКИЙ ВИГЛЯД АЛКОГОЛЯ МЕНШЕ шкідливий для шкіри?

 

Вчені проти старіння: як дожити до 120 років?

 

Вчені покладають великі надії, що за допомогою метформіну вдасться вивести клітини на енергозберігаючий режим. Наприклад, досліди на мишах показали, що препарат продовжує життя на 8 %.

 

Розробки у цій сфері йдуть повним ходом, так що у найближчі 30 років річний ювілей стане звичайним явищем,

– каже Нір Барзілай, директор Інституту геронтології при Медичному коледжі Альберта Ейнштейна.

 

Цікаво, що приватні інвестори готові вкладати у розробку, тестування та виробництво «таблетки молодості» мільйони доларів. Це зрозуміло – попит на неї буде чималим. Хто не захоче піти в аптеку і відразу позбавитися всіх вікових проблем: крихкості кісток, втрати м'язової маси, слабіння тканин, ожиріння, недоумства, хвороб Альцгеймера і Паркінсона ... Проте процес гальмується в основному тому, що Всесвітня організація здоров'я відмовляється визнавати старіння хворобою.

 

Читайте також: 5 ПРОДУКТІВ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ПОПЕРЕДНІТЬ СТАРІННЯ

 

Поки одні вчені працюють над синтетичною пігулкою, інші рекомендують використовувати органічну. Професор Шин-Ічіро Імаї з Університету Вашингтона в Сент-Луїсі переконаний, що з'єднання нікотинамід мононуклеотид (NMN) уповільнює вікові процеси погіршення стану печінки, зору, кісткової тканини та нормалізує метаболізм. А щоб отримати це цінне з'єднання, досить регулярно вживати в їжу брокколі, капусту та авокадо.

 

Дотримуйтесь низькокалорійної дієти, регулярно займайтеся спортом, уникайте хронічних стресів і не турбуйтеся так сильно про те, як довго протягнете, адже головне - це не тривалість життя, а його якість.

 

Фото: Gettyimages

Статті на тему