UA
RU

Несплять у Сіетлі: як пережити джетлаг? (частина 1)

Редагувати переклад

Подорож - найкращий спосіб перезавантаження. Здобути нові враження допомагає навіть відрядження. Проте безсонна ніч у літаку та болісний джетлаг можуть усе зіпсувати. Як зберегти нормальний режим сну у поїздках, з'ясовувала Юлія Купріна.

GettyImages-158315400

БНайбільше в подорожі я люблю дорогу, і чим більше часу вона займає, тим краще. Можна кілька годин нічого не робити і дивитися у вікно, слухати музику, читати книгу, та просто виспатися, зрештою. Мені пощастило: я з тих людей, кого тривалий переліт чи переїзд розслаблюють. Психолог Алевтина Шевченко пояснює таку реакцію в такий спосіб.

Єдине місце, де одна моя клієнтка (людина неймовірно тривожна і контролююча себе) буває абсолютно спокійною і, до речі, чудово спить – це літак. Як таке може бути? А просто: авілайнер - єдиний простір, де від пасажира нічого не залежить. Усвідомлення та прийняття цього факту, можливо, розслабить та інших.

Цілком імовірно, що деякі control freaks прийняття неможливості сісти за штурвал і повністю контролювати ситуацію приведе в стан релаксу - але точно не мою подругу Іру. Про те, що вона збирається в дорогу, можна зрозуміти за її поведінкою за кілька днів до години X: зазвичай досить флегматична та доброзичлива, Іра стає нервовою та дратівливою. З психологічної точки зору ці зміни можна пояснити: подорож, особливо на далеку відстань – сильний стрес і для психіки, і для організму в цілому. Чи треба говорити, що Іра ніколи не спить у дорозі, навіть якщо та займає всю ніч?

Єдина причина нашого безсоння – це внутрішня тривога, – запевняє Алевтина Шевченко.

У подорожі її посилюють елементарні побутові хвилювання: чи на місці квитки та паспорт? Чи пройде пересадка? Чи долетить із нами наш багаж? Чи не забудуть у готелі про броню? Зняти тривожний стан можна лише ретельним плануванням.

Читайте також: 8 звичок, що викликають втому

"Продуманий маршрут, спеціальні додатки в телефоні з розкладом перельотів, "нагадування" - все це чудово допомагає", - говорить один мій знайомий сомельє, людина, що проводить у літаках півжиття. І хоча його робота передбачає розпивання спиртного, на борту він віддає перевагу воді. І правильно робить: алкоголь, як і кава – засіб для підвищення збудження.

Адже мандрівник і так перебуває на взводі, передбачаючи майбутні пригоди. І це приємне хвилювання може посилювати занепокоєння.

Тривогою супроводжується необов'язкове передчуття поганого, але й передчуття хорошого теж, – пояснює Наталія Ломоносова, практикуючий психолог та гіпнотерапевт, засновник Інституту гіпнозу та психотерапії.

Як із цим почуттям впоратися? Відповідь проста і складна одночасно: потрібно змінити своє ставлення до емоцій, що лежать в основі тривожності.. «Чому багато хто спокійно засинає, сидячи в кріслі з книгою будинку, і ніяк не може розслабитися, читаючи в такому ж положенні в літаку?» – ставить питання Наталія Ломоносова. І сама ж відповідає: просто під час перельоту людина, навіть не усвідомлюючи, весь час пам'ятає, що знаходиться на висоті 10 тисяч кілометрів над Землею – не найбезпечніша ситуація. Однак якщо почати думати про те, що літакове крісло – те, ваше улюблене домашнє, то тривожність може пройти.

Саме ставлення керує нашими емоціями та станами. Командуючи своїм ставленням – ви керуєте собою, – стверджує психолог.

Власне, вміти змінювати своє ставлення до того, що відбувається - Це і є самогіпноз. Достатньо у подробицях щось уявити – і механізм запущено. «Образ/ідея самореалізуються в обхід свідомості: у відчуттях, емоціях, думках та мікрорухах м'язів, – пояснює Наталія Ломоносова. – До речі, якщо ви для перевірки посидите у своєму улюбленому кріслі у вітальні, думаючи, що ви летите у літаку – то може з'явитися невелика тривога. Зворотний процес. Це тому, що “уява важливіша за знання”, як казав Ейнштейн».

Ретельне планування – не лише запорука спокою, а й спосіб підвищити шанси на сон у літаку. Якщо брати квитки заздалегідь, можна заощадити, і вибрати найзручніше для сну місце. По-перше, при перельоті більше восьми годин не скупіться і доплатіть за більш просторе місце для ніг. По-друге, найбільш потрібні місця в літаку - в носі. Так, там, можливо, трясе менше – але саме туди персонал на борту пересадить пасажирів з дітьми за першої потреби. Тому беріть місця у хвості – крім останнього ряду, у якому спинки майже не відкидаються. Ну і, звичайно, у ілюмінатора – адже ви не хочете, щоб сусід будив вас щоразу, коли захоче вийти.

Перш ніж приймати пігулку снодійного, спробуйте інші прийоми. Наприклад, загальновідомі: випити чашку заспокійливого трав'яного чаю, використовувати спеціальну подушку-валик, беруші та пов'язку на очі. Замість доступного при тривалому перельоті кіно фахівці рекомендують слухати музику у власному плеєрі – коли мозок чує знайомі звуки, то не напружується щоб їх розпізнати, а, навпаки, розслабляється. Важливий і одяг: він має бути комфортним. Особливу увагу фахівці рекомендують приділити взуттю, адже у туфлях на високих підборах ви точно не заснете, оскільки ікри будуть постійно в напрузі.

Статті на тему