UA
RU

Small Talk: Катерина Котвіцька та Ярослава Кравченко про аудіовиставу «Нові шрами»

Редагувати переклад
Катерина Котвіцька, менеджерка проєкту MEGOGO Audio та Ярослава Кравченко, керівниця «Дикого театру», в інтерв'ю Marie Claire розказали про новий аудіопроєкт "Нові шрами" та чому його варто прослухати кожному.

Розкажіть, будь ласка, про ідею виникнення та створення вистави. Чи був досвід роботи над схожим проєктом?

Ярослава: Пандемія кинула нові виклики театру. Тож у партнерстві Дикого театру з ООН Жінки, окрім звичного офлайн театру, ми задумались над створенням інших форматів. Так з’явилися «Нові шрами» у форматі інтерактивної-оналай вистави-гри, де сюжет розвивається в залежності від вибору того, хто дивиться, і вся вистава налічує 29 драматургічних поворотів. Оскільки «Нові шрами» вже були втілені в офлайні і онлайні, ідея MEGOGO зробити ще й аудіовиставу нас дуже зацікавила. Але згодом виявилося, що не можна просто записати аудіо з вистави, адже створення атмосферності потребує зусиль і навіть певної магії. Звукорежисерка Олеся Стефаник спеціально зробила кілька рівневі аудіодоріжки, щоб відчувався не просто голос актрис, але й атмосфера місць, де вони знаходяться.

Катерина: У грудні ми спільно з ООН Жінки створили добірку аудіокниг і фільмів у рамках «16 днів активізму проти насильства щодо жінок та дівчат». Але нам дуже хотілося створити і власний продукт. Тому я запропонувала поекспериментувати і перенести з театральної сцени цю тему в навушники для наших користувачів. У той час ми активно готувалися до запуску аудіосеріалів та роботою над розширенням жанрової лінійки нашого виробництва. Тому дуже рада, що ідею аудіовистави підтримали і Дикий театр, і ООН Жінки. Це наш перший досвід роботи з таким форматом. Проте маючи таку круту команду партнерів, нам вдалося зробити цей проект дуже щирим. Нам, як і під час роботи над кожним проєктом, було важливо розповісти історію, дати слухачам можливість відчути не менш сильні емоції, ніж у театральній виставі.

Ярослава Кравченко

Ярослава Кравченко

Як відбувалася робота над створенням вистави, я маю на увазі, як було обрано героїнь? Оскільки мова йде про 5 реальних історій. 

Ярослава: Матеріал для вистави збирався режисеркою Наталкою Сиваненко у польових умовах. Фактично, вона їздила до притулків для жінок і там записувала їхні історії, іншу частину нам розповіли дівчата в онлайн режимі. Це були жінки з різних куточків України. Згодом ці історії були опрацьовані, із 50 розповідей ми зробили 5 сюжетних ліній. Для втілення героїнь ми запросили цікавих, яскравих та відомих актрис: Анну Кузіну, Марину Сердешнюк, Анну Абрамьонок, Анну Сердюк та Римму Зюбіну. Цікаво було працювати з актрисами, які занурені в тему, розуміють проблематику і хочуть змінювати суспільство.

Катерина: Героїні аудіовистави — це героїні театральної постановки, чиї історії відчули та відтворили відомі українські акторки. Відтак ми працювали з готовими історіями, які до того довго і ретельно шукали й опрацьовували партнери з Дикого театру. 

В аудіоформаті було необхідно теж зіграти це спільно, важливо було не робити почерговий запис акторок, а зберегти живу розмову, діалоги, співпереживання та підтримку, яка ніби й не помітна для очей у випадку споживання аудіопродукту. Тому ми працювали під час запису в студії звукозапису, яка призначена для фінального перегляду фільмів перед прем’єрою, що трохи нагадує невеликий кінотеатр. 

Катерина Котвіцька 12

Катерина Котвіцька

Чому аудіовиставу «Нові шрами» потрібно прослухати? 

Катерина: Наша аудіовистава — це досить простий вхід до розуміння складної теми, достатньо просто підключити навушники і почути історії героїнь. Споживання такого продукту не вимагає додаткової підготовки чи знання теми, а занурює в неї з першої ж хвилини. І я би сказала, що це чудовий перший крок до заглиблення в тему. А далі уже точно книжки, похід в театр чи читання аналітичних матеріалів. До речі, аудіовистава розбита на епізоди по 10-15 хв, тож між оповідями легко зробити паузу, щоб обдумати почуте.

Для створення вистави, вам довелося вивчати проблему. Які типові помилки допускають українські жінки? Як їх уникнути? 

Ярослава: Коли ти стикаєшся з насильством вдома, тобі частіше за все соромно і страшно про це комусь розповісти. Одні героїні думали, що так і треба, інші що це трапилося тільки з ними. «Нові шрами» показують масовість цього явища. Прослухавши аудіовиставу, ти розумієш, що ти не одна, і твоя історія «не унікальна», що мільйони жінок у світі страждають, і що в адекватному суспільстві з насильством борються. Зараз є багато програм, що можуть допомогти жінкам у скруті, та найголовніше це кожній усвідомити, що вона хоче вирватися з цього замкненого кола.

Ярослава Кравченко 45

Ярослава Кравченко

Далеко не всі жінки, потрапивши в таку ситуацію одразу звертаються по допомогу. Чи могли б ви порадити літературу, кіно, серіали (освітні чи художні), які б підтримали жінок, чи змогли їх упевнити, що те що з ними відбувається — це ненормально і потрібно шукати вихід. 

Ярослава: На щастя зараз існує багато українських та європейських фондів, що роблять і тренінги, і лекції, і підбірку літератури. Я б радила слідкувати за подіями і анонсами ООН Жінки в Україні.

Катерина: Я рада, що все ж, попри страх, жінки все частіше обирають опцію говорити, і справи щодо насильства стають резонансними. А ще приємно, що є відчуття підтримки між жінками. Часто натрапляю у групах підтримки у соцмережах на слова, контакти і бажання допомагати одна одній. Усе більше зірок та лідерів думок стають амбасадорами руху проти насильства. Це миттєва реакція на сучасні події. А література, кіно і серіали фіксують цей досвід і допомагають нам не лише вчитися розуміти, підтримувати, не допускати таких ситуацій, а показують нам важливість пережити цей досвід. Здається, що наша спільна з ООН Жінки добірка аудіокнижок  і фільмів, про які я говорила і які ми формували спільно з колегами релевантні моїм персональним порадам.

Катерина Котвіцька 1

Катерина Котвіцька

Послухати аудіовиставу «Нові шрами» можна абсолютно безкоштовно у мобільному додатку MEGOGO у розділі «Аудіо» на смартфонах на базі iOS та Android та в автомобілях з аудіосистемою Android Auto та Apple CarPlay.

Аудіовистава «Нові шрами» містить сцени жорстокості та сексуального насильства. Ми не рекомендуємо слухати її неповнолітнім особам, а також людям зі слабкою психікою.

Доповнюючи враження від аудіовистави, слухачі мають змогу побачити та стати творцем власної вистави в інтерактивному ігровому форматі на https://scars.org.ua/ та самостійно обирати сюжет, змінити хід історії та вплинути на дії актрис, проживаючи події багато разів із різним фіналом.

Читайте також: ЕКСКЛЮЗИВ: ІНТЕРВ’Ю С МАРТЕНОМ ПРОВО, ФРАНЦУЗЬКИМ РЕЖИСЕРОМ, У СТРІЧКАХ ЯКОГО ЗНІМАЮТЬСЯ КАТРІН ДЕНЕВ ТА ЖУЛЬЄТ БІНОШ

Статьи по теме