UA
RU

Адаптоген: чому ми так мало про них знаємо?

Редагувати переклад
Адаптогени - дуже незрозумілий і лякаючий термін. Насправді, багато хто з вас уже знайомий з ними за рекомендаціями бабусь і мам. Ми допоможемо вам розібратися, що таке адаптогени, в чому їхня сила і в якому вигляді їх приймати!
адаптогени, що до них відноситься

Що таке адаптогени?

Адаптогени - це біологічно активні речовини штучного та рослинного походження, які найчастіше являють собою різні трави та чаї.

Вони мають тонізуючу дію на організм і підвищують його витривалість. Іншими словами, це засоби, які збільшують адаптаційні можливості людини. Простий приклад: коли ви скаржитесь на постійні застуди та втому, вам можуть порекомендувати відвари якихось трав, які і називаються адаптогенами.

Читайте також: ДНК-ТЕСТ: ЯК ГЕНЕТИКА ДОПОМОЖЕ НАМ КРАЩЕ РОЗУМІТИ СВІЙ ОРГАНІЗМ

адаптогени це

Які позитивні характеристики адаптогенів?

Серед безлічі плюсів виділять окремі позитивні властивості адаптогенів:

  1. підвищення імунітету,
  2. прискорення метаболізму,
  3. антиоксидантний ефект,
  4. нормалізація теплообмінних процесів та процесів життєдіяльності,
  5. стійкість до психоемоційного стресу.

Також адаптогени корисні при підвищених фізичних та розумових навантаженнях. Загалом, це своєрідні додаткові війська, які зміцнюють зовнішню оборону організму – вони охороняють ваш спокій, дозволяючи не реагувати на стрес та інші шкідливі дії.

Читайте також: НАТУРОПАТІЯ: НОВИЙ ТРЕНД, ПРО ЯКЕ МИ НЕ ЗНАЛИ

Як приймати адаптогени?

Звичайно, не варто сприймати адаптогени як чарівну пігулку та панацею від усіх хвороб. Це більше профілактичні засоби, які діють при тривалому системному прийомі та не скасовують загальний здоровий режим: правильне харчування, сон, тренування.

Як і до кожної добавки або вітамінів, до адаптогенів існують певні обмеження та протипоказання:

  • вагітність
  • підвищений тиск
  • безсоння
  • гіпертонічна хвороба

та інші індивідуальні особливості організму.

Постійно приймати їх теж не слід, це веде до звикання та скасування дії речовини на організм. І, як будь-які біодобавки та ліки, адаптогени краще не приймати без попередньої консультації з лікарем.

Як ви зрозумієте, що адаптоген діє?

Вранці вам стане легше вставати, до вечора ви не клюватимете носом, перестанете скаржитися на постійну втому і «хватати» дрібні застуди. Настрій загалом покращиться, а на спорт ви йтимете бадьорою ходою, а не з думками розвернутися і піти додому до улюбленого дивану. Щоб легше було розібратися у всьому різноманітті адаптогенів та вибрати необхідний саме для вас, ми склали список найцікавіших в алфавітному порядку.

адаптогени механізм дії

Які адаптогени існують та які проблеми вони вирішують?

Астригал

Це рослина сімейства бобових, яке довгі роки застосовувалося як адаптоген у традиційній китайській медицині. Астрагал зміцнює імунітет, а також захищає та покращує здоров'я шкіри, метаболізм, травлення, дає заряд енергії. Найчастіше він використовується для лікування гіпертонії та ниркових хвороб. 

ашвагандха 

Одна з найпопулярніших аюрведичних трав. Вона підтримує гормональний та емоційний баланс, покращує роботу мозку. Рослина допомагає зняти стрес та покращує самопочуття. Його можна використовувати як тонізуючий засіб, щоб розслабитись після важкого дня. Або застосовувати після зміни клімату, при різкій зміні погоди, після важких фізичних навантажень. Також добре ашвагандха допомагає, якщо у вас є іспити або ви отримуєте багато стресу на роботі. 

Ягоди годжі

Відома харчова добавка серед безлічі блогерів та адептів здорового харчування. Також ягоди годжі відомі як дереза ​​звичайна. Вони містять багато поживних речовин та вітамінів, їх вживали в їжу ченці у Гімалаях. Завдяки вітаміну C та восьми амінокислотам у складі з ягід виходить дуже корисний сік. Їх можна додавати в каші, заварювати разом з чаєм або окремо, як корисне перекушування. 

Читайте також: ПРАВИЛЬНЕ ЖИВЛЕННЯ: СУПЕРФУДИ ДЛЯ ШКІРИ

женьшень

Цінується за зміцнення імунітету. Протягом століть використовувався в Азії та Північній Америці для покращення пам'яті та концентрації. Існує одинадцять видів женьшеню, кожен із яких належать сімейству аралієвих, що у перекладі з грецької звучить як «все заживе». Американський вид дозріває шість років перед застосуванням, але заради його корисних властивостей можна почекати. Настойки женьшеню можна приймати з самого ранку, щоб протягом дня бути в тонусі та великим зарядом енергії. 

Морінга

Морінг часто використовується як ароматизатор для різних косметичних засобів. У той же час вона є джерелом поживних речовин, тому її ще називають «диво-листами». Морінга стабілізує кровоносний тиск, усуває тривогу та покращує травлення. Містить вітаміни B, C, D та E, магній, білки та інші поживні речовини, амінокислоти. Застосування моринги – легкий спосіб швидко отримати велику кількість поживних речовин.

адаптогени чаї

обліпиха

Ця ягода - омега-7 у чистому вигляді. Обліпиха вперше набула популярності у Стародавній Греції. З її допомогою відновлювали коней, які постраждали у битвах. Ягоди вручну збирають із дикорослих дерев у Гімалаях. Вони зміцнюють здоров'я серця, покращують роботу травного тракту, тон та текстуру шкіри. Чай з обліпихою або варенням обліпихи нормалізує роботу ШКТ. 

Центелла азіатська

Згідно з легендою, один китайський травник приймав її та прожив понад 200 років. Центеллу часто називають "фонтаном життя". Її листя тисячоліттями використовували у відварах та настойках для загоєння ран. При внутрішньому прийомі вона лікує інфекційні захворювання органів дихання і підтримує ясність розуму. У деяких областях у Гімалаях йоги використовують її для медитації, оскільки вона добре заспокоює нерви. 

родіола

Традиційна даоська трава. Родіола будить розум. Ця багаторічна квіткова рослина покращує здатність мозку засвоювати кисень, що призводить до підвищення ясності розуму, винахідливості та витривалості. Іноді її називають "арктичний корінь". Родіолу згадував грецький лікар Діоскорид ще I столітті нашої ери.

Адаптогени - це відмінне рішення для профілактики деяких захворювань і боротьби з тривожністю та стресом, але якими б нешкідливими не здавалися названі вище трави, вони можуть зненацька зреагувати у вашому організмі. Тому бережіть здоров'я - перед застосуванням адаптогенів спочатку проконсультуйтеся з лікарем!

Статті на тему